Almanlardan ‘kapılar açılsın’ gösterileri

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türk devleti, işgal gücü olarak bulunduğu Suriye’de Şubat ayının sonunda onlarca askerini kaybetmesinin ardından ülkesinde yaşayan mültecileri sınıra sürmeye başlamıştı. 2015 yılındaki gibi insan tacirliğine soyunan Türk devleti, bu yolla binlerce mülteciyi Avrupa sınırlarına taşıdı.

Ancak Bulgaristan ve Yunanistan’ın sınırlarını sıkı bir şekilde kapatması ardından bölgede günlerdir insani bir durum yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta Almanya’nın bazı kentlerinde mültecilerin Avrupa Birliği (AB)’ye alınması için gösteriler yapılmıştı. Dün ise başkent Berlin ile Hamburg’da toplanan binlerce insan “Bizde yer var” sloganıyla sınır kapılarının açılmasını talep etti.

5 binden fazla kişinin katıldığı Berlin’deki gösteride kitle İçişleri Bakanlığı’ndan yürüyüşe geçti. “Daha fazla sevgi” ve “Sınırları Nazilere kapatın” dövizlerinin açıldığı gösteri “Seebrücke Berlin” inisiyatifi tarafından organize edildi. Yunan güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle mültecilere saldırdığına dikkat çeken inisiyatif “Sığınma talebinde bulananlara şiddet uygulamak ırkçılıktan başka bir şey değildir, Almanya’nın bu mülteciler için güvenli liman olmasını istiyoruz” talebini dile getirdi.

Hamburg’daki yürüyüş ise “Rathausmarkt” meydanından başladı. “Seebrücke Hamburg” inisiyatifinin çağrısıyla gerçekleşen gösteriye 5 bine yakın kişinin katıldı. Gösteride yapılan konuşmalarda sınır kapılarında yaşanan insani felakete sessiz kalınmaması istenirken, başta Hamburg olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinde mülteciler için yeteri kadar yerin bulunduğuna dikkat çekildi.

ALMANLAR: KADIN VE ÇOCUKLAR KABUL EDİLSİN

Bu arada Almanların çoğunun Yunan adalarında kalan kadın ve çocukların Almanya’ya kabul edilmesini istediği ortaya çıktı. Pazar günleri yayınlanan “Bild am Sonntag” gazetesinin kamuoyu araştırma şirketi Kantar’a yaptırdığı ankette Almanlara “Tek başına yollara düşen kadınlar, hamile veya ağır travma geçiren kadınlar ve refakatçisi olmayan çocuklar Almanya’ya getirilsin mi?” sorusu yöneltildi. Ankete katıların yüzde 76’sı ‘evet’ yanıtını verirken, yüzde 21’i ise böyle bir öneriye karşı olduğunu söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR