Almanya Federal Savcılığı: Kürtlerle ilgili bilgi toplayan MİT ajanı tutuklandı

Post date:

Author:

Category:

Almanya’da MİT ajanı olduğu iddiasıyla bir Türkiye vatandaşı tutuklandı. Federal Savcılık, tutuklanan kişinin Almanya’daki Kürtlerle ilgili bilgi topladığını açıkladı

Almanya’da 31 yaşındaki bir kişinin MİT için Kürtler hakkında bilgi topladığı iddiasıyla yakalandı. Federal Savcılık, söz konusu kişinin perşembe günü, Hamburg’ta MİT’in emri üzerine Almanya’da yaşayan Kürtler ve Kürt kurumları ile ilgili bilgi topladığı gerekçesiyle tutuklandığını açıkladı. Savcılık tutuklanan kişinin Kürtlerin nerede ikamet ettiği, kimlerle görüştüğü, hangi siyasi eylemlere katıldığı gibi bilgiler topladığı, bu bilgileri MİT’e ilettiğini öne sürdü. Türkiye vatandaşı olan kişinin Federal Suç Dairesi görevlileri tarafından gözaltına alındığı ve daha sonra tutuklandığı belirtildi.

Erdoğan’ın danışmanına dava açılmıştı

Aralık ayı başında Alman medyasında Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na ait bir belgeye dayandırılarak, MİT’in Almanya’da yanlış bilgi yayarak kamuoyunu manipüle etmesinden endişe edildiğine yönelik haberler yayınlanmış, bu nedenle, MİT’in istihbarat faaliyetlerinin soruşturulması talep edilmişti. Welt am Sonntag adlı gazete de adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik politikacısının verdiği bilgilere göre, MİT’e bağlı 6 bin kadar ajanın Almanya’daki Türkiye toplumuna ilişkin olarak teşkilatı bilgilendirdiğini yazmıştı. Geçen yıl da dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından biri olan Muhammed Taha Gergerlioğlu, Ahmet Duran Y. ve Göksel G. hakkında Türkiye için istihbarat toplamak suçlamasıyla dava açılmıştı. Almanya’da MİT adına, Kürtler, Aleviler ve Fethullah Gülen Cemaati başta olmak üzere birçok kişi hakkında istihbarat topladıkları iddiasıyla yargılanan üç kişinin davası takipsizlik kararıyla sona ermişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR