Almanya, Maraş’taki soykırıma karşı yürüyecek

Almanya’nın tüm kentlerinde, Maraş’taki Alevilere dönük soykırım planına karşı 15-16 Nisan günlerinde yürüyüşler düzenlenecek.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), AKP’nin Maraş’taki Alevileri hedef alan soykırımcı planına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan NAV-DEM, AKP’nin Şengal ile Rojava’da ve seçimlerde aldığı yenilginin ardından özel savaş konseptini devreye koyduğuna dikkati çekti. Kuzey Kürdistan’daki savaş ve çökertme politikalarının boşa çıkarıldığına vurgu yapılan açıklamada, AKP ve Saray’ın ülkedeki hak ihlallerine de atıfta bulunuldu

‘ALEVİLER KÜRDİSTAN’DAKİ KATLİAMLARA SESSİZ KALMADI’

Alevilerin, Kürdistan’daki katliamlara ilk çıkan kesim olarak açlık grevine başladığına değinilen açıklamada, buna karşılık olarak kirli bir politikanın devreye konulduğuna işaret edildi. “Maraş’taki DAİŞ çetelerinin yerleştirileceği AFAD kampları büyük planın küçük parçasıdır” denilen açıklamada, şunlar belirtildi:

‘ALEVİLER SOYKIRIMA TABİ TUTULMAK İSTENİYOR’

“Asıl amaç, Urfa’dan Antep’e kadar Kürt Kızılbaş Alevileri Koçgiri’de, Dersim’de, yine Maraş’ta olduğu gibi katliamdan geçirmektir. Demokratik yapı bozulmak ve Aleviler soykırıma tabi tutulmak isteniyor. Hem Alevileri bertaraf etme, hem Rojava’nın özgürlükçü sistemini tehdit etme, hem de Ortadou’da kendi güdümündeki çeteleri Halep’te olduğu gibi Kürtlere ve diğer halklara karşı kullanmak isteniyor.

Bizler savaş mağduru tüm insanlarla ekmeğimizi ve evimizi paylaşmayı bir insanlık görevi olarak biliyoruz. Ancak Maraş’ta DAİŞ için diğer yerlerde kurulan kamplar gibi bir kamp oluşturulmak istenmektedir.”

YÜRÜYÜŞ VE MİTİNGLERE KATILIM ÇAĞRISI

Maraş’taki işgal planına karşı çıkılmasının insanlık görevi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“NAV-DEM olarak, başta Avrupa Maraş Girişimi, Güç Birliği ve ABDEM bileşenleri ile ‘Ovamıza, Onurumuza Dokunma’ şiarıyla Almanya’da 15-16 Nisan’da tüm şehirlerde yürüyüş ve mitingler yapacağız. Tüm toplum merkezlerimize ve bileşenlerimize çağrımız; Maraş’ı sahiplenme yürüyüş ve mitinglerini güçlü organize etmeleridir.”

DUSSELDORF – ANF

EN SON EKLENENLER