Almanya silah ticaretinde rekora koşuyor

  0
  85

  Alman Ekonomi Bakanlığı’nın dış ülkelerle yapılan silah ticareti anlaşmalarına ilişkin verdiği bilgiler şaşırttı. Sol Parti’nin soru önerisine yanıt veren bakanlık, yılın ilk 10 ayında 7,24 Milyar Euro değerindeki anlaşmalara onay verdiğini açıkladı. Bu rakamlar şimdiden silah ticaretinde 7,86 Milyar Euro değerindeki anlaşmalarla rekorun kırıldığı 2015’tekine yaklaşmak üzere.

  2019 yılının 1 Ocak ile 31 Ekim tarihlerindeki silah ticaretine ilişkin açıklanan bilgiler içerisinde savaş araç-gereçlerinin fazla olması dikkat çekiyor. 2,33 Milyar Euro değerindeki 268 anlaşmayla birçok ülkeye ağır silah malzemesi satılırken, geri kalan 5,09 Milyar Euro değerindeki anlaşmalar ise diğer savunma silahları olarak açıklandı.

  SİLAH TALEPLERİNİN ÇOĞUNA ONAY VERİLDİ

  Angela Merkel’in başbakanlığındaki federal hükümetin ayrıca silah anlaşmalarının neredeyse tamamına yakınına onay verdiği ortaya çıktı. Yabancı ülkelerle yapılan silah ticareti anlaşmalarına hükümetin teker teker onay vermesi gerekiyor. Bu yılın ilk 10 ayında sadece 15 Milyon değerindeki 56 silah anlaşmasının reddedildiği, geri kalan 1268’ine de onay verildiği açıklandı.

  Almanya’nın 1,77 Milyar Euro değerindeki silahı Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelere satarken, en önemli müşteriler arasında yine Türkiye ilk sıralarda yer aldı. Almanya’dan silah alan diğer ülkeler ise şunlar oldu; Cezayir, Mısır, Katar, ABD, İngiltere, Norveç, Avustralya ve Güney Kore.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here