Almanya’da HDP için seçim komisyonları kuruldu

Almanya’da Genel Seçimlerde HDP’yi desteklemek amacıyla başlatılan çalışmalar hızlanıyor. Frankfurt, Ludwigshafen ve Leverkusen kentlerinde oluşturulan seçim komisyonları yürütecekleri çalışmalara ilişkin toplantılar düzenledi.
FRANKFURT
Almanya’nın Frankfurt kentinde Türkiye ve Kürdistan’da 7 Haziran’da yapılacak Genel Seçimler için HDP adına çalışma yürütecek 40 kişilik bir komisyon oluşturuldu.
Demokratik Kürt Toplum Merkezinde bir araya gelinerek oluşturulan ve Frankfurt Demokratik Güç Birliği’nin de içinde yer aldığı Komisyon HDP için çalışmalarına başladı. 10 bin oy hedefi belirleyen Komisyon, ev ev dolaşarak kayıt işlemleri ve toplu oy kullanılması için planlama yapacak. Ayrıca kentin 6 alana bölünmesiyle yürütülecek çalışmalar kapsamında Bilgi İşlem Merkezi kuruldu.
Seçim Komisyonu, Frankfurt ve çevresinde bulunan pek çok kurum ve kuruluşla diyalog kurarak HDP’nin desteklenmesini isteyecek.
LUDWİGSHAFEN
Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki Kürt Toplum Merkezinde düzenlenen toplantıda Genel Seçimler için 45 kişilik bir çalışma ekibi oluşturuldu.
Toplantının açılış konuşmasını yapan NCK Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Cano Yıldız, şunları ifade etti: “Belirlenen hedefe ulaşabilmemiz için çok çalışmalı ve barajı AKP’nin üzerine yıkmalıyız. Türkiye ve Kürdistan’da artık özgürlük bloğunu oluşturmalıyız. Yaptığımız toplantılarda sosyalist, demokrat, devrimci, Alevi, Ezidi kesimler, bölgede bulunan Amedspor Kulübü, Mizgefta Kurda gibi değişik halklar, kesimler, kurumlar HDP’yi destekleyeceğini açıkladı. Dost kurumlarla temaslarımız devam edecek. Pratikler için adımlarımızı hızlandıracağız. AGİD, ATİK, ADHK, DİDF ve değişik şahsiyetlerle toplantılar yaptık. Bundan sonra Komisyon haftada bir bir araya gelip durum değerlendirmesi yapacak.”
Toplantıda belirlenen 11 kişilik Seçim Komisyonu, halkla bir araya gelerek bilgilendirme çalışmaları yürütecek.
LEVERKUSEN
HDP’yi destekleyeceğini açıklayan 42 kurumdan Avrupa Maraş Girişimi, Leverkusen’de bulunan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Genel Merkezi’nde bir toplantı düzenledi. Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde (NRW) yaşayan Maraşlılar’ın katıldığı toplantıya Alevi inanç önderleri de destek verdi.
Genel bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda Maraş’a yönelik seçim stratejileri tartışıldı. Toplantıda söz alan Pir Mehmet Yüksel, Maraşlıların topraklarını sahipsiz bırakmamaları gerektiğini belirterek, bu seçimlerin kendilerine ‘ruhen orada olduklarını ispatlama imkanı’ verdiğini belirtti.
Maraş Girişimi Üyesi Deniz Osoy ise Maraş Katliamı’na dikkat çekerek, seçimlerde HDP’yi destekleyerek Maraş’a sahip çıkılabileceğini söyledi.
Toplantı sonunda seçime yönelik merkezi kentlerde seçim destek geceleri ile paneller yapılması ve kurulan seçim komisyonlarının yanında , mahalle mahalle çalışma yapılması kararları alındı.
ANF

EN SON EKLENENLER