Almanya’ya ilticada Türkiyeliler ikinci sıraya yükseldi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alman Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) geçtiğimiz Ağustos ayında ülkeye gelip sığınma talebinde yapanların sayılarını açıkladı. Buna göre ay boyunca toplam 11 bin 76 kişi Almanya’da iltica başvurusunda bulundu. 2018’in Ağustos ayına göre mülteci sayısında yüzde 15’lik bir düşüş olurken, Türkiye vatandaşlarının sayısında ise gözler görülür bir artış olması dikkat çekiyor.

BAMF’ın verilerine göre bir ay içinde sığınma başvurusu yapan Türkiyelilerin sayısı 1306’ıyı buldu. 2927 sayısıyla Suriyeliler ilk sırada yer alırken, geçtiğimiz yıl beşinci sırada, Temmuz ayında ise üçüncü sırada bulunan Türkiyeliler böylelikle ilk kez ikinci sıraya yükseldi. Diğer sığınmacı gruplarının başını ise sırayla Irak, Afganistan ve İran çekti.

Almanya’da sığınma başvurularının inceleyen, ret veya kabul hakkına sahip BAMF geçtiğimiz Ağustos ayında karar bağlayan başvuruların yüzde 30’unun retten ibaret olduğu belirtildi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’den gelen mültecilere ilişkin bir başka veri açıklayan BAMF, diğer ilticacılara göre Türkiye gelenlerin eğitim durumlarının farklı olmasına dikkat çekmişti.

2018’de Türkiye’den gelip sığınma başvurusu yapanların yüzde 59’u yüksekokul mezunu olduğu açıklanmıştı. Bu oran 2017’de yüzde 47’iydi. Aynı şekilde İran’dan gelen mülteciler arasında da yüksekokul mezunlarının sayısı 2017’de yüzde 42 iken, bu sayı 2018’de yüzde 47’e çıkmıştı. En çok sığınmacının geldiği Suriyeliler arasında yüksekokul mezunlarının sayısı yüzde 17, Irak’tan gelenlerin oranı yüzde 14, Nijerya ve Afganistan’dan gelen üniversite eğitimli mültecilerin oranı ise yüzde 10’un altında kalmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR