Altınörs: İktidar krizi zamana yayıyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erdoğan, sermayenin de ülkeden kaçmaya hazırlandığını açıklarken, HDP’li Altınörs, iktidarın krizi zamana yaydığını söyledi

Türkiye’de AKP hükümetinin Kürtlere ve demokratik güçlere başlattığı savaşla krize sürüklenen ekonomide alarm verileri gelmeye devam ediyor. Enflasyon son 14 yılın zirvesini bulurken, AKP tüm yükü halkın sırtına yıkılıyor. Gelinen süreci ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın sermayenin Türkiye’den kaçma hazırlığını HDP EşBaşkanı Yardımcısı ekonomist Alp Altınörs, MA’dan Kenan Kırkaya’ya değerlendirdi. Erdoğan, “Bazı işadamlarının varlıklarını yurt dışına kaçırma gibi gayretlerinin olduğunu duyuyorum. Buradan sesleniyorum, önce kabinemize sesleniyorum, bunların hiçbirine çıkış için asla izin vermemelisiniz. Çünkü bu adımlar ihanet-i vataniye’dir” sözleri tartışma yarattı. Türkiye’nin ekonomik görünümünü “çöküş ve kriz koşulları” olarak nitelendiren Altınörs, iktidarın bütün çabasının bu krizi zamana yaymak olduğunu ancak Türkiye’nin 2013 yılından beri kriz koşullarında yaşadığına dikkat çekti.

Sermaye kaçıyor mu?

Gelen tepkiler üzerine sözlerini yumuşatan Erdoğan, “Türkiye serbest piyasa ekonomisidir, yatırım amaçlı para transferi yapanları kast etmedim” dedi. “Ödemeler zinciri kopmadığı sürece ekonomi literatüründe buna kriz denmiyor” şeklinde konuşan Altınörs, toplumun bu durumun farkında olduğunu ve son bir yılda bütün anketlerde, “En temel sorun ekonomidir” görüşünün çıktığını hatırlattı. İktidarında yaklaşan ekonomik krizden endişe duyduğunu söyleyen Altınörs, ekonomiyi en çok içerideki OHAL, Reza Zerrab ve Man Adası olaylarının olumsuz etkilediğine dikkat çekti. “Bugün yaşanan 2001 krizinin koşullarıdır. 2001 yılında da aynen bugünkü koşullar vardı ve kriz patladı. Bunun üzerine AKP geldi ve ‘3Y ile mücadele edeceğim’ dedi. ‘Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar mücadele edeceğim’ dedi. AKP bugün yolsuzluğun partisi, yoksulluğun sebebi ve yasakların uygulayıcısı haline gelmiştir.” Altınörs, toplumun bütün engellemelere rağmen bu konuda tepkisini zaman zaman dile getirdiğini belirterek, “Eğer böyle devam ederse toplum OHAL’i falan dinlemez durumu alaşağı eder” dedi.

‘Yüzde 1’lik mutlu bir azınlık var’

Altınörs, doların yükselmesinin ekonomideki birçok kötü gidişatı tetiklediğinin altını çizdi. Altınörs, buna karşın kur artışından etkilenmeyen “yüzde 1’lik mutlu bir azınlık var” tespitinde bulunarak şu açıklamada bulundu: “Yer yer şu hata yapılıyor AKP yüzde 50’nin partisidir diye. Hayır, kesinlikle yanlış AKP yüzde 1’in partisidir. En tepedeki, üretime hiç katkısı olmayan ama ülke genelinin en büyük kısmını cebine dolduran kesimidir. AKP’nin bütün yönetimi de bu yüzde 1’lik kesimin içerisine girdiler. AKP döneminde yöneticilik yapıp da zengin olmayan hiç kimse yok. Man Adası belgeleri bu açıdan önemli. Vatandaşlara dolar bozdurun diye çağrı yapıyorlar, 100 doları olan zarar etmek pahasına bunu bozduruyor, ama Saray çevresindeki grup bakıyorsunuz milyon dolarlarla para kaçırıyor. Başbakan’ın oğullarının Malta’da şirketleri çıktı, damat Beraat Albayrak ve kardeşi hisseleri çıktı. Şimdi işte Man Adasında milyonlarca dolarlık vergi kaçırdıkları ve doların artışından para kazandıkları ortaya çıkıyor. Erdoğan’ın doların artışı karşısında bu kadar hareketsiz bu kadar tepkisiz kalması dolar artışına ilişkin hiç bir adım atılmaması sorgulanmaz mı bu Man belgelerinden sonra.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR