Alxaslıların Kobane ile dayanışma etkinlikleri devam ediyor

Kobane’ye yönelik saldırılar başladığı günden bu yana Kobane ile dayanışma amacıyla takdire değer maddi kampanyalara imza atan Alxaslılar derneği Pazar günü aynı amaçla Cemevi’inde Aşure günü düzenledi.

Aşure etkinliğinde bir araya gelen yüzlerce kişi Kobane’ye gönderilmek üzere 7,200 Sterlin bağış yaptı. Geçtiğimiz haftalarda Alxaslı Kadınlar da çok değerli bir çalışmaya imza atmış ve 9 gün boyunca ekmek yapıp satmış ve 25 bin Sterlin para toplanmıştı.

Aşure etkinliğinde bir konuşma yapan Alxaslılar derneği eşbaşkanı Cevdet Karakoç bu süreçte kampanyaya katkı sunan tüm insanlara teşekkür ederek özellikle de kadınların emeğine vurgu yaptı. Karakoç; ‘‘bu duyarlı analarımızın şahsında tüm analarımıza teşekkür ediyor ve ellerinden öpüyorum’’ dedi. Daha önce Suruç’a gidip Kobaneli ailelerin yaşadıkları zorlukları yerinde gözlemleyen Karakoç, gördüklerinin anlatılmasının zor olduğunu, ancak yaşayarak anlaşılabileceğini özellikle belirtti.

Daha önce yürütülen kampanyanın ilk aşamasında toplanan bağışlarla, 250 adet çadır ve 40 bin Türk lirası değerinde gıda ve farklı ihtiyaçlar Kobaneli ailelere teslim edilmişti. Gazetemize bilgi veren Karakoç kampanyanın ikinci etabında toplanan paraları 5 kişilik bir ekiple birlikte bugün (Çarşamba) Suruç’a götüreceklerini açıkladı. Suruç’ta faaliyet yürüten ve belediyelerin de içinde bulunduğu Kobane yardım komitesi ile görüşüldükten sonra ihtiyaçlar doğrultusunda toplanan bağışı kullanacaklarını belirten Karakoç, döndüklerinde konuyla ilgili geniş bir rapor sunacaklarını ifade etti.

KONGREYE KADAR GÖREVİMİN BAŞINDAYIM

Sosyal medyada Alxaslılar derneği yönetiminin istifa ettiği ile ilgili çıkan haberlere de değinen Karakoç, yönetim kurulundan 7 üyenin istifa ettiğini belirttikten sonra kalan 6 üye ile birlikte 21 Aralıkta yapılacak kongreye kadar çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

Karakoç konuyla ilgili şöyle konuştu; ‘‘Yürüttüğümüz kampanyadan bağımsız olarak, yönetim içerisinde bazı anlaşmazlıklar var. Yönetim kurulundan 7 arkadaşımız istifa etmiştir. Ama tüzük gereği kalan 6 arkadaşla birlikte kongreye kadar görevimizi sürdüreceğiz. Sosyal medya üzerinden bu tartışmaların yürütülmesini çok tasvip etmiyoruz. Bu tür tartışmaların yeri genel kuruldur. 21 Aralıkta yapılacak genel kurulumuzda bu tartışmaları geniş bir şekilde yapacağız, özeleştiri ve eleştiri kanallarını işleterek bu tartışmaların üstesinden geleceğiz. Çünkü bu konuda veremeyeceğimiz bir hesabımız yoktur.’’

İstifa eden yönetim kurulu eşbaşkanı Gülten Kaya sosyal medya üzerinden yazdığı yorumda kendisiyle beraber 7 yönetim kurulu üyesi ile birlikte istifa ettiklerini belirtti. Kaya, istifa nedenlerini yönetim kurulu içerisinde anti demokratik bir işleyişin olduğuna bağladı.

telgraf

EN SON EKLENENLER