Amaç yayın politikasına saldırı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Özgür basının en önemli temsilcilerinden olan Özgür Gündem gazetesine dönük operasyonların ardından 2’si tutuklu 9 gazeteci, avukat ve insan hakları savunucusu ve yazarlar, haklarında açılan dava kapsamında yarın hâkim karşısında. Avukat Özacan Kılıç, davaya katılım çağrısı yaptı

Her dönem devletin ve 15 yıllık iktidarı boyunca AKP’nin savaş politikalarını teşhir ettiği için hedef gösterilen Özgür Gündem gazetesinin ana davası yarın görülecek. 16 Ağustos’ta bürosu basılıp önce geçici, sorasında KHK ile kapatılan gazetenin Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya ile İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı bir yılı aşkın süredir cezaevinde. 5. kez görülecek duruşmada 441 gündür tutsak olan Kızılkaya ve 302 gündür tutsak olan Sancılı ile birlikte Yayın Danışma Kurulu üyesi Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Bilge Aykut, Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali, Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ve Eren Keskin de hâkim karşısına çıkacak.

Topyekûn imha amaçlandı

Dava sürecini değerlendiren avukat Özcan Kılıç, yazılar ve haberler suçlama konusu olduğunu söyledi. Özgür Gündem gazetesinin her türlü sorunu, farklı bakış açıları ile gündeme getirdiği gazetelerden biri olduğunu vurgulayan Kılıç, “15 Temmuz darbesi sonrası ilk baskın yiyen gazete de Özgür Gündem oldu. Topyekûn bir imha şeklinde yapıldı” dedi. “Yayın çizgisini nasıl ortadan kaldırırız?” anlayışı ile gazetenin kapatıldığını belirten Kılıç, davanın ve kapatma kararının direk gazetenin yayın çizgisi ve özgür habercilik yapmaya yönelik olduğunu dile getirdi.

Rehin tutuluyorlar

İddianamede gazetenin “örgüt ile organik bağı”nın olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığının altını çizen Kılıç, “Böyle bir şey ya da belge olsaydı, bu belge çoktan Mahkeme’ye gönderilmiş olurdu” dedi. Kızılkaya ve Sancılı’nın rehin tutulduğunu sözlerine ekleyen Kılıç, yarın görülecek olan duruşmada mahkeme heyetinin de değiştiğini belirterek, herkesi duruşmaya katılmaya davet etti.

Gazete ‘ülke bütünlüğünü’ bozuyormuş!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede yargılanan 9 gazeteci “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla suçlanıyor.
Hakkında 92 dava açıldı

Kızılkaya’ya, Özgür Gündem gazetesi yazı işleri müdürlüğü yaptığı için hakkında 92 dava açıldı. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği Kampanyası başladı. Bu kampanyaya katılan her isim için açılan dava, aynı zamanda Kızılkaya içinde açıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR