Amed Barosu’ndan Esra Erol hakkında suç duyurusu

Amed Barosu, Esra Erol’un programında, Kürt bir kadının Kürtçe konuştuğu an sesinin kesilmesini yargıya taşıdı, suç duyurusunda bulundu.

Amed Barosu, ATV’de yayınlanan “Esra Erol’da” isimli programda yaşanan dilsel ayrımcılık ve Kürtçeye yönelik tahkir edici, ırkçı, nefret ve ayrımcı yaklaşımından dolayı ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda “Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik veya Aşağılama” suçunun işlendiği belirtildi.

Baronun başvuru dilekçesinde ATV’de yayınlanan “Esra Erol’da” isimli programda, Besime adlı kadın uzun bir süre sonra kızına kavuştuğu sırada, “Kutkê te hene. Qurbana te me. Keçka min” şeklinde Kürtçe konuştuğu sırada programda sesin kısıldığı bilgisi paylaşıldı.

Program sunucusu Esra Erol’un ise Besime isimli kadının yanına giderek, “Besime teyzeciğim kızın için üzüldüğünü biliyorum. Ama ben de anlamak istiyorum” şeklinde konuştuğu Besime’nin kızının ise annesinin Türkçeyi iyi bilmediği için tercümesini yaptığının kayıtlara yansıdığı bilgisi dilekçede paylaşıldı.

Dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“TCK’nın 216/1. Maddesi gereğince, ‘Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’ hususu belirtilmiştir.

Şüphelilerce program süresince, Kürtçe diline yönelik ırkçı ve tahkir edici içerikli söylem ve davranışlarda bulunulmuştur. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu tehlike suçu olup, suçun oluşması için zarar oluşması gerekmemektedir. Dolayısıyla kamu barışının bozulma ihtimali suçun işlenmesi için yeterlidir. Bu unsurun gerçekleşmesi için kamu barışını bozmak için açık ve yetkin bir tehlike olması gerekmemektedir. Bu kapsamda, Kürtçe diline yönelik yaklaşım gözetildiğinde, şüphelilerin TCK’nın 216. Maddesi gereğince yargılanması ve cezalandırılması gerekir.”

Yapılan suç duyurusunda, şüpheli ve şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmasını ve cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesi talep edildi.

AMED

#Amed #Barosundan #Esra #Erol #hakkında #suç #duyurusu

EN SON EKLENENLER