Amed Nöbeti: Direniş AKP-MHP’nin uykusunu kaçırdı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amed’de kayyum gasplarına karşı Demokrasi Nöbeti, 38’inci gününde devam ediyor. Lise Caddesi’nde süren nöbete, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, görevi gasp edilen Eşbaşkan Selçuk Mızraklı, TJA aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, gençlik örgütlerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

Nöbetin bulunduğu sokak, polis bariyerleri ve zırhlı polis araçlarıyla ablukaya alındı. Kürtçe direniş şarkılarının seslendirildiği nöbete, HDP Genç Kadın Meclisi üyeleri “Bizden başka kazanan olmayacak” yazılı pankartla katıldı. Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapıldı.

‘POLİS GÖZETİMİNDE BİNAMIZA SALDIRILDI’

Eylemde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Zeyat Ceylan, 38 gündür direnişin artarak devam ettiğini belirterek, “Bu direniş karşısında zor duruma düşenler farklı senaryolar peşinde. Ama direniş Kürdistan ve Türkiye kentlerine yayılarak devam ediyor. Kayyumlar gidene kadar da devam edecek. Kulp’taki olayın ardından provokasyon yapanlar, hem kayyum atadılar hem de parti çalışanlarımıza saldırıyorlar. 50 kişilik bir grup polisin gözetiminde parti binamıza saldırdı. Bunun sorumlusu, bizi terörist ilan edenlerdir” dedi.

‘ARTIK UYUYAMAZ DURUMDA GELDİLER!’

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca da kayyum atayanların “faşist ve otoriter bir sistem” oluşturduklarını belirterek, “Halkın buna karşı direnişi muazzam. Avrupa’daki görüşmelerimizde bu direnişin yankılarını gördük. ABD’ye gittiğimizde de direniş önümüze çıktı. Bu halkın direnişi kayyum zihniyetini parçaladı. Artık uyuyamıyorlar. Nereye baksalar bu halkın direnişini görüyorlar. Kürtlerin direniş tarihinin önüne ne Kenan Evren geçebildi ne de Erdoğan geçebildi” dedi.

‘BATI DA DİRENMELİ’

Kulp ilçesindeki saldırıyı hatırlatan Uca, “Kontrol noktasında parti çalışanlarımıza saldırı gerçekleştirildi. Kulp halkı tarihi boyunca hep saldırılara maruz kalmış ancak hiçbir zaman geri adım atmamıştır. Yine bu oyun karşısında direnerek başarıyla çıkacaktır, bunu herkes bilsin. Ya sistematik otoriter rejim ya da halkların ortak geleceği önümüzde var. Türkiye halkları bunun bilincinde, batı da kayyuma karşı direnmeli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR