Amedsporlu Deniz Naki’ye hapis

Post date:

Author:

Category:

Amedspor oyuncusu Deniz Naki’ye sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle daha önce beraat ettiği davadan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi. Paylaşımlarının barış içerikli olduğunu dile getiren Naki, bunun için bedel ödemeye hazır olduğunu vurguladı.

Amed Sportif Faaliyetler Kulübü futbolcusu Deniz Naki hakkında, sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlerde yaşananlara dikkat çekmek amacıyla sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yerel mahkemenin verdiği beraat kararının bozulması ardından yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Deniz Naki ile avukatları hazır bulundu. Duruşmayı, HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, Avrupa Parlamentosu üyesi Fabio De Ması ve Alman akademisyen Norman Peace’nin yanı çok sayıda kişi izledi. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’nin (istinaf) verdiği bozma ilamının okunmasıyla başlayan duruşmada, Naki savunma yaptı. Naki, daha önce verdiği savunmasını tekrar ettiğini belirterek, beraatını istedi.

‘BARIŞ VE KARDEŞLİK MESAJI VERDİ’

Ardından savunma yapan Naki’nin avukatı Soran Haldi Mızrak, savcının 2 satırlık ve hiçbir gerekçeye dayanmayan itirazı üzerine İstinaf’ın verdiği bozma ilamını kabul etmediklerini söyledi. Müvekkilinin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlara yapılan yorumlar nedeniyle “Örgüt propagandası yapma” ile suçlandığını hatırlatan Mızrak, müvekkilinin suçlama konusu yapılan bu paylaşımlarda barış ve kardeşlik mesajı verdiğini, savaşın durmasını ve barışın gelmesini istediğini kaydetti. Mızrak, paylaşımların altında yapılan yorumlarda cebir ve şiddet var ise eğer bunu yapan kişiler hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ise, müvekkilinin çatışmalar nedeniyle bölge illerinde yaşanan can kayıplarına ilişkin üzüntüsünü dile getirmek için paylaşımlarda bulunduğunu ifade ederek, bu paylaşımların cebir ve şiddet içermediği, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yapıldığını dile getirdi.

‘MİLLİYETÇİ DUYGULAR KÖPÜRTÜLEREK GÜNDEME GETİRİLİYOR’

Savunmaların ardından davanın esası hakkında mütalaayı okuyan savcı, Naki’nin cezalandırılmasını istedi. Mütalaaya karşı savunma yapan avukat Soran Haldi Mızrak, davanın milliyetçi duyguların köpürtülerek gündeme getirildiğini ve müvekkilinin bu dava ile gündeme gelmek istemediğini söyledi. Mahkemenin daha önce verdiği kararın yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için önemli karar olduğunu dile getiren Mızrak, müvekkilinin beraatını istedi.

1 YIL 6 AY HAPİS

Avukat savunmalarının ardından son sözü sorulan Naki, beraatını istedi. Verilen kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, yaptığı paylaşımlarla “Örgüt propagandası” yaptığını ileri sürdüğü Naki’ye 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı erteledi. Naki, 5 yıl içerisinde benzer bir suç işlememesi durumunda verilen ceza düşecek.

‘MAHKEME KARARINDA DİRENEMEDİ’

Karar sonrası Naki ve avukatı adliye çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Naki’nin avukatı Soran Haldi Mızrak, mahkemenin daha önce verdiği karara direnemediğini belirterek, “Ne yazık ki mahkeme kanuni zorunluluk sebebiyle daha önceki kararına direnemedi. Biz mahkemeye yeni bir gerekçe ile beraat kararı verilmesi talebinde bulunmuştuk. Mahkemenin de kanımızca istemeyerek vermiş olduğu bir karar oldu. Dün siyah dediğine bugün beyaz demek zorunda bırakıldı. Kanunda böyle bir sıkıntının olmuş olması 1 yıl 6 bir ceza ile sonuçlanmış oldu. Bu karara karşı istinaf yolu açık. Bu kez biz İstinaf Mahkemesi’ne gideceğiz. Biz itiraz edeceğiz. Türkiye’de son dönemlerde bu tür kararlar çıkmak zorunda kalıyor” dedi.

‘BARIŞ MESAJLARI VERMEYE DEVAM EDECEĞİM’

Deniz Naki ise, karar karşısında hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Naki, “İlk mahkemede beraat etmiştim. Böyle bir sonuçla buradan çıkmak gerçekten üzücü bir şey. Daha önce de demiştim, sözlerimi tekrarlıyorum. Barış mesajını vermiştim, savaşa karşı olduğumu belirtmiştim. Bundan dolayı cezalandırıldım. Herkesin bilmesini isterim ben barışa aşık olan bir insanım bu mesajı vermeye devam edeceğim bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bedeli de ne olursa olsun ödemeye hazırım” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR