Amed’te DBP’li belediyelere ‘gayrı resmi kayyum’

Post date:

Author:

Category:

Diyarbakır Valiliği, DBP’li Rezan, Bismil, Çinar, Pîran, Gêl, Erxênî, Hezro, Kayapınar, Karaz, Pasûr, Licê ve Yenişehir belediyelerinin tüm yetkilerini ilçe kaymakamlıklarının iznine bağladı

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait çok sayıda belediyeye Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) eliyle kayyum atanırken, kayyumun atanmadığı Rezan (Bağlar), Bismil, Çinar (Çınar), Pîran (Dicle), Gêl (Eğil), Erxênî (Ergani), Hezro (Hazro), Kayapınar, Karaz (Kocaköy), Pasûr (Kulp), Licê (Lice) ve Yenişehir belediyelerinin faaliyetleri ise, kaymakamlık onayına bırakıldı. Aynı uygulama daha önce Riha’daki (Urfa) DBP’li belediyeler için yürürlüğe konulmuştu. Diyarbakır Valiliği tarafından ilçe kaymakamlıklarına, DBP’li belediyelere ait yetkilerin kaymakamlıklara devredildiği bildirdi.

Valilik tarafından ilçe kaymakamlıklarına ve belediyelere gönderilen yazıda, “Mahalli idare organlarınca, 4734 sayılı Kamu ihale kanununda belirtilen doğrudan temin usulündeki miktarı aşan her türlü mal, hizmet, yapım işleri ve buna ilişkin ihale iş ve işlemleri ile her türlü personel alımları 25.11.2016 tarihinden geçerli olmak üzere Olağanüstü Hal (OHAL) süresince ilçe Kaymakamı onayı sunulmasıyla yürürlük kazanması ve Valiliğimizin bilgilendirmesi tarafımdan uygun görülmüştür” denildi.

Söz konusu belediyelerin 30 Kasım Çarşamba günü merkez Kayapınar Belediyesi’nde konuya ilişkin açıklama yapacağı öğrenildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR