Amerikan vatandaşından iddia: Aleviler yok olacak

ABD’de ikamet eden bir Suriyeli “muhalif”, “Alevi Esad rejimi”nin 500 bin kişiyi öldürdüğünü iddia ederken, geçen ay Lazkiye ve Tartus’ta IŞİD’in yaptığı saldırıları örnek göstererek “Aleviler yok olacak” dedi.

Suriye’de dış destekli muhalefetin mezhepçi retoriği, adı pek duyulmamış birisi tarafından artırıldı.

Bu kişi, ABD’de ikamet eden ve yine ABD merkezli “Suriye Reform Partisi”ni yöneten Ferid Gadri (Farid Ghadry).

Gadri, The Daily Caller isimli sitede yayımlanan bir yazısında, “Neden Suriye Alevilerinin varlığı sona erecek” diyerek, Suriye yönetimine ve Alevilere nefret kustu.

“Alevi Esad rejimi”nin “sivil Sünnileri” gazla öldürdüğünü, aç bıraktığını, tecavüz ettiğini ve varili bombası attığını ileri süren Gadri, Esad’ın 500 bin kişiyi öldürdüğünü savundu.

Yazar, “rejim”in sivillere karşı kullandığı metotların da Osmanlı padişahı 2. Murad’ın 1422 yılında İstanbul’u kuşattığı zaman kullandığı metotlara benzetti.

Arap dünyasında 350 milyon Sünni, 2 milyon Alevi (ki Ortadoğu’daki Alevi sayısı çok daha fazla) olduğunu öne süren Gadri, Sünnilerin kendilerine yapılanları asla unutmayacağını söyledi.

Gadri, “Alevilerin İran ve Rusya’nın desteğiyle güvende olduğunu düşünenler, Lazkiye ve Cable gibi Alevi kentlerinde aşırıcıların yaptığı intihar saldırılarına bakmalı” dedi.

Gadri’nin “aşırıcılar” dediği militanlar IŞİD’e bağlıydı ve saldırılar sonucunda en az 120 kişi hayatını kaybetmişti.

GADRİ KİMDİR?
1954 Halep doğumlu Gadri’nin ailesi önce Lübnan’a, sonra da ABD’ye göçüyor.

Babasının işleri dolayısıyla Suudi Arabistan vatandaşı olan Gadri, 2007 yılında Beşar Esad tarafından imzalanan bir kararname ile Suriye vatandaşlığından çıkartıldı. Bunun nedeni, Gadri’nin İsrail Parlamentosu Knesset’in Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi toplantısına katılmasıydı.

Suriye Ulusal Konseyi gibi Batı destekli oluşumlarca dahi “oportünist” olarak nitelendirilen Gadri’nin partisi Suriye Reform Partisi’nin ise herhangi bir ağırlığı bulunmuyor.

EN SON EKLENENLER