Amine Demirtaş’ın davası ertelendi

Post date:

Author:

Category:

Batman’da ağabeyi tarafından katledilen Amine Demirtaş davası Eylül ayına ertelendi.

Batman’da cep telefonunun şifresini vermediği gerekçesiyle 17 yaşındaki Amine Demirtaş’ı, elektrik vererek öldüren ağabeyi Kasım Demirtaş hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması görüldü. Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Kasım Demirtaş katılırken, Batman Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, sanık ve mağdur avukatları hazır bulundu. Demirtaş’ı ailesi duruşmaya izleyici olarak katıldı. Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada Amine Demirtaş’ın ablası F.A., tanık olarak dinlendi. F.A. cinayetle ilgili kendisini ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkililerine, muhafazakar bir aile olduklarını, ailede telefon kullanmasının hoş karşılanmadığını söylemiş, bu nedenle daha önce de Amine’ye telefon kullandığı için şiddet uygulandığını belirtmişti. Ancak mahkemede ifadesini değiştiren F. A., böyle bir beyanda bulunmadığını, Amine’nin psikolojik sorunlar yaşadığını öne sürdü.

Tutuksuz yargılanan Amine’nin babası M. Masum Demirtaş ise, daha önce verdiği ifadesini yenileyerek, dualarla kendisini savundu. Tutuklu sanık Kasım Demirtaş da daha önce verdiği ifadeyi tekrar ettiğini söyleyerek, tahliyesini talep etti. Avukat savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kasım Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, davayı 28 Eylül’e erteledi.

NE OLMUŞTU?

Batman’ın Huzur Mahallesi’nde oturan 17 yaşındaki Amine Demirtaş, 31 Temmuz 2016 tarihinde ağabeyi Kasım Demirtaş tarafından işkence edilerek katledilmişti. Olayın ardından Kasım Demirtaş tutuklu olarak yargılanırken, anne Adalet Demirtaş ile baba M. Mahsum Demirtaş ise davada tutuksuz olarak yargılanıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR