‘Anadilimi siz ve önceki hükümetler yüzünden kaybettim’

Tv10 Programcısı Medine Meral, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Büyükelçiler Konferansı’nda “Aleviler en çok Menderes ve Erdoğan hükümetleri döneminde rahat ettiler” açıklamasına tepki gösterdi.

80 dönemi darbesinin çocuğu ve gençlik yıllarını yaşamış biri olarak oradan cevap vermek istiyorum diye sözlerine başlayan Meral “Annem zazaca konuşurdu ama ben annemle annemin dilinden konuşamadım. Yıllar sonra bunun ne demek olduğunu fark ettiğimde ise iş işten geçmişti. Bu hükümetin geçmişten devraldığı, geçmişten destur aldıkları darbe anayasası devam ederken, o dönemin mağdur edilmiş insanları ile yüzleşmeden, o dönemin hatalarıyla yüzleşmeden görev yürüten hükümetlerin samimiyeti tartışılır. O miras üzerinden şekillenip gelen iktidarların daha demokratik ya da Alevilere gerçekten daha nefes aldıracak şekilde davranmış olduğuna inanmak mümkün değil.

Muhtemeldir ki bu sözleri sarf eden ilgili bakan Süleyman Soylu da inanmıyordur buna. Ama bizim cephemizden bakıldığında Aleviler bu topraklarda öteden beridir hep yok sayıldılar. Ve yok sayılmaları da maalesef devam ediyor” dedi.

“ÇALIŞTIĞIM ALEVİ KANALI TV10 SİZİN ZAMANINIZDA KAPANDI”

Program yaptığım Alevi kanalı Tv10 ve diğer medya kuruluşları tek bir açıklama yapılmadan bir gecede kapatıldı. Sayın bakan Süleyman Soylu’ya hatırlatmak lazım; bunlar bu iktidar zamanında yapıldı hatırlatmasında bulunan Meral “Tv10’da insanlarımız kendilerini buluyorlardı. Bu yoğun iş temposu içinde, kent kültürü içinde sıkışmış insanlarımız, yaşlılarımız yalnızlıklarını Tv10’u izleyerek unutuyorlardı.

Aslında Aleviler kendilerini buluyorlardı. Görmek istedikleri, söylemek istedikleri şeyleri bu ekranda buluyorlardı. Kendilerini buluyorlardı çünkü kendileri de bu programlara katılabiliyorlardı. Uzun zamandır göremedikleri köylerini, akrabalarını, köylülerini görüyorlardı. Öte yandan kültürel ihtiyaçlara cevap vermek için bir çabası vardı Tv10’un” dedi.

Meral “Bu yanıyla da baktığımızda Alevilerin var olma, birlik olma, kendi yaşamına sahip çıkma talebini güçlü bir şekilde dile getiren Tv10 diğer medya kuruluşları tek bir açıklama yapılmadan bir gecede kapatıldı.

Sayın bakan Süleyman Soylu’ya hatırlatmak lazım; bunlar bu iktidar zamanında yapıldı. Yani nasıl oluyor da Aleviler bu iktidar döneminde rahat etmiş oluyorlar. Bunu biraz düşünmekte fayda var” vurgusunda bulundu.

“YENİ ANAYASA YAŞAMA DERMAN OLMAYACAK”

Yeni anayasa paketine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Meral “Hazırlanan yeni anayasa paketi hiçbir şekilde bizi anlatmayacak, bize hitap etmeyecek. Bize zaten sorulmuyor” diyor. “Mevcut anayasa bile uygulamalarda tam ifadesini bulmuyordu. Bir bütün olarak eleştiriyor ve Alevileri, kadınları ifade etmediğini düşünüyorduk. Şimdi bu olağanüstü hal koşullarında bize dayatılan, içinde bizim olmadığımız bir anayasayı hazırlıyor hükümet yetkilileri.

Biz uzaktan meclisi izliyoruz. Gördüğümüz de şu: Bütün toplumu, toplumun renklerini yok sayan hiç birini içine dahil etmeyen, demokrasiden ve özellikle hukuktan bihaber bir şekilde anayasa yapılmaya çalışılıyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

Meral son olarak şunları belirtiyor “Dolayısıyla hiçbirimize hitap etmeyeceğini, hiçbirimizin yaşamının bir bölümünde derdine deva olmayacağını düşündüğümüz bu anayasanın yapılmamasını, bununla birlikte olağanüstü hal koşullarının kaldırılmasını biz talep ediyoruz. Çünkü bu koşullarda kapatıldık ve çalışma ortamlarımızdan olduk.”

PİRHA – T. KİŞİN

 

EN SON EKLENENLER