‘Analara uzanan o ellerden hesap soracağız’

0
124

“İşimizi geri istiyoruz” eyleminin 280’inci gününde rutinleşen polis saldırısına tepki gösteren Veli Saçılık, “Gülsüm ananın kolunu benim omzumu kıranlar günlerdir arkadaşlarımıza işkence yapanlar bunun hesabını verecek. Gülsüm anadan korkuyorlar.” dedi.

Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile işlerinden ihraç edilen ve zorla götürüldükleri Sincan Cezaevi Kampüs Hastanesi’nde tutulan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın açlık grevi eylemi 160’ıncı, Yüksel Caddesi’nde başlayan “İşimi geri istiyorum” eylemi ise 280’inci güne girdi. Hem Gülmen ve Özakça’ya destek olmak hem de işlerine geri dönmek isteyen Yüksel Caddesi eylemcilerinin eylemi ise tüm engellemelere rağmen 280’inci günde devam ediyor.

‘GÜLSÜM ANADAN KORKUYORLAR’

“İşimizi geri istiyoruz” eylemi bugün de polis saldırısına maruz kaldı. Aralarında Veli Saçılık’ın da bulunduğu eylemciler, Konur Sokak’ta bir araya gelerek İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak istedi. “Nuriye ve Semih işe geri alınsın” pankartı açarak Yüksel Caddesi ile Konur Sokak’ın kesiştiği yerde eylemi gerçekleştiren destekçiler, “Nuriye, Semih yalnız değildir” ile “Yaşasın açlık grevi direnişimiz” sloganları attı. Bu sırada polis, Ankara Valiliğinin almış olduğu “eylem yasağı” kararını anons ederek, grubun dağılmasını istedi. Grubun dağılmaması üzerine polis saldırarak, eylemcileri Konur Sokak’ın sonuna kadar iterek uzaklaştırdı. Bu esnada Veli Saçılık, “Bizler tam 280 gündür İnsan Hakları anıtı önünde direniyoruz. Açlık grevinin 160’ıncı günü. Acun hoca ve iki arkadaşımızı esir aldılar. Gösteri ve yürüyüş yapmak bu ülkede anayasal bir haktır; ancak bugün keyfi bir şekilde engelleniyor. Gülsüm Ananın kolunu benim omzumu kıranlar günlerdir arkadaşlarımıza işkence yapanlar bunun hesabını verecek. Gülsüm anadan korkuyorlar. Korkmaya devam etsinler. Onlar analara da el uzatıyorlar. Biz analara uzanan o ellerden de hesap soracağız” dedi.

Eylemciler basın açıklamasının ardından savcılığa sevk edilen Acun Karadağ ve iki kişiye destek olmak için adliyeye gideceklerini söylediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here