Anayasa Komisyonu’nda ‘Katil Yavuz Sultan Selim’ dedi, ortalık karıştı

AKP ve MHP’nin anlaşıp TBMM Anayasa Komisyonu’na getirdiği ‘başkanlık anayasası’ görüşmelerine bugün de devam ediliyor. Görüşmelerde zaman zaman tartışmalar yaşanıyor.

Anayasa Komisyonunda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın konuşması sırasında CHP milletvekilleri Bakan Bozdağ’a tepki gösterdi. Bunun üzerine AKP Trabzon milletvekili Salih Cora da, CHP milletvekillerine tepki gösterdi. AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora ile CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş arasında tartışma yaşandı.

‘KATİL YAVUZ SULTAN SELİM’ SÖZLERİ KOMİSYONDA OLAY YARATTI

Anayasa Komsiyonu’nda söz alan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Alevi Çalıştayı yaptınız ama hiç bir şey çıkmadı. Çalıştayda sadece Yavuz Sultan Selim Katil Köprüsü çıktı” sözleri komisyonda gerilime neden oldu.

AKP Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Sarıbal’ın üzerine yürüyerek, özür dilemesini istedi. Poyrazlı, “Sen kimsin Yavuz Sultan Selim’e katil diyorsun?” diye bağırdı. AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da Sarıbal’a tepki gösterdi. Bunun üzerine oturduğu yerden kalkarak, Çavuşoğlu’na “Seninle görüşeceğiz” diyen Sarıbal’ı, milletvekilleri sakinleştirdi. CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün “Yavuz Sultan Selim Aleviler açısından bir katildir. Bunu herkes bilir” sözleri ise tansiyonu daha da yükseltti.

AKP’Lİ BOSTANCI: ATALARIMIZ YANLIŞLAR YAPMIŞ OLABİLİR

Yaşananlar üzerine AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Atalarımız yanlış yapmış olabilir. Biz yanlış yapmayalım. Bizim önerimiz bugün kardeşliği savunmaktır. Tarihe ilişkin kışkırtıcı dil kardeşliğimizi zedeler” diye konuştu.

7. MADDE KABUL EDİLDİ, BİR MADDE TASLAKTAN ÇIKARILDI

TBMM Anayasa Komisyonu’nda anayasa değişiklik teklifinin 7’nci maddesi de kabul edildi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan AKP Sözcüsü Yasin Aktay, “Cumhurbaşkanının doğuştan TC vatandaşı olma şartı taslaktan çıkarılacak” dedi.

EN SON EKLENENLER