Anayasa’nın ilk dört maddesi değişmeli demişti: İsmail Kahraman görevden alınsın talebi

Post date:

Author:

Category:

Laikliğe Çağrı Birlikteliği, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişiare Kurulu Başkanvekili İsmail Kahraman’ın anayasa çalışmalarına ilişkin olarak yaptığı “dindar anayasa” çıkışı nedeniyle görevden alınması çağrısı yaptı.

Açıklamada, Kahraman’ın TBMM başkanı olduğu döneme atıf yapılarak, o dönemde Anayasa’nın ilk dört maddesine karşıt görüşlerini ifade ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı YİK ve başkanvekilliği görevini yürüten ve bu yönüyle cumhurbaşkanının her zaman ve öncelikle danıştığı birinin Anayasa’nın ilk 4 maddesine ve cumhuriyetin niteliklerine karşıtlığını açıkça ortaya koymaktan geri durmayan biri olması hasebiyle bulunduğu makamı işgal etmesi asla kabul edilemez” denildi.

Açıklamada Erdoğan’a çağrı yapılarak Kahraman’ın görevden alınması talep edildi.

Birlikteliğin açıklamasının tamamı şu şekilde:

Açıklamada, Kahraman’ın TBMM başkanı olduğu döneme atıf yapılarak, o dönemde Anayasa’nın ilk dört maddesine karşıt görüşlerini ifade ettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı YİK ve başkanvekilliği görevini yürüten ve bu yönüyle cumhurbaşkanının her zaman ve öncelikle danıştığı birinin Anayasa’nın ilk 4 maddesine ve cumhuriyetin niteliklerine karşıtlığını açıkça ortaya koymaktan geri durmaya biri olması hasabiyle bulunduğu makamı işgal etmesi asla kabul edilemez” denildi.

Açıklada Cumhurbaşkanı’na çağrı yaparak Kahraman’ın görevden alınması talep edildi.

ALEVİNET12/ANKARA

ELİF KELEŞ O.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR