Ankara Katliamı davası: Erdoğan ‘kandırıldık’ diyorsa ben de derim

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ankara Katliamı davası bugün ikinci gününde Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Sanıklardan Yakup Şahin’in CMK sisteminden zorunlu müdafi olarak atanan avukatı, vicdanen bu durumu kaldıramadığını belirterek davadan çekildi. Sanık Şahin, ‘Koca cumhurbaşkanı bile ‘Allah affetsin, kandırıldık’ diyorsa ben de Halil İbrahim Durgun beni kandırdı derim’ dedi

Ankara Tren Garı önünde barış talebini haykırmak için toplanan yurttaşlara yapılan bombalı saldırıya ilişkin açılan Ankara Katliamı davasının ikinci duruşması Ankara Adliyesi’nde görülüyor. Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin ailelerinin yanı sıra emek ve demokrasi güçleri de duruşması takip ediyor. Mahkeme salonuna sanıkların girmesiyle “Katiller” sesleri yükseldi. Aileler, “Bizim çocuklarımızı koruyamadınız, katilleri koruyorsunuz. Biz bir senedir erirken, katilleri besiye çekmişler. Hepimiz hastalık sahibi olduk…” diye haykırdı.

7-11 Kasım tarihleri arasında 5 gün sürecek olan davayı, yaklaşık 200 temsili avukat takip ederken, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenler ile yaralıların yakınları, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve yüzlerce kişi de duruşmayı izliyor.

Şahin’in avukatı davadan çekildi

Antep’te operasyonda öldürülen Mehmet Kadir Cebael’in avukatı davadan çekilmek isteğinin baro tarafından kabul edilmediğini belirtti. Sanıklardan itirafçı Yakup Şahin’in CMK sisteminden zorunlu müdafi olarak atanan avukatı “Vicdanen ben bu durumu kaldıramıyorum çekiliyorum” dedi. Mahkeme Ankara Barosu’na müzekkere yazılarak, “Sanık Yakup Şahin’in avukatının çekilme talebinin değerlendirilmesini kabul edilmesi halinde yeni bir müdafii tayin edilmesine” karar verdi. Sanık Yakup Şahin’e Ankara Barosu tarafından CMK müdafii tayini yapıldı.

Erdoğan’ın sözlerini örnek gösterdi

KESK, CHP, EMEP, TMMOB, Eğitim Sen, İnşaat İşçileri Sendikası, DİSK, HDP, İHD, ÇHD, 10EkimDER, BTS, ÖHD davaya katılma talebinde bulundu. Avukat Özcan Karakoç sanıkların birbirlerini duymadan ve görmeden ayrı ayrı dinlenilmesini talep etti. Savcı mütalaasında tüm katılma taleplerinin kabulüne karar verilmesini ve sadece Yakup Şahin’in ayrı dinlenilmesini mütalaa verdi. Verilen aranın ardından dinlenen sanık Yakup Şahin “Bana 3-5 ay yatıp çıkarsın deyip o ifadeyi aldılar. Ama böyle olmadı. O ifade doğru değildir.” dedi. Şahin’in savunması sırasında ailelerden biri Şahin’e “Katil. Ben bir yıldır bir şey demeyi bekliyorum. Ben oğlumu kaybettim” diyerek tepki gösterdi. Savunmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinden örnek alan Şahin, “Koca cumhurbaşkanı bile ‘Allah affetsin, kandırıldık’ diyorsa ben de Halil İbrahim Durgun beni kandırdı derim. Beni emniyette nezarete atmadılar, odaya koydular. Bana ‘Elinize sağlık çok iyi iş olmuş. Birkaç çocuk öldü ama’ dediler. Suruç patlamasını da polisle uydurup, Halil İbrahim Durgun’un üstüne yıktık. Bana emniyette işkence ettiler. İfadeyi onlarla birlikte uydurduk. Suçluları bulamadıkları için kurtulmak için yaptılar” dedi.

‘Polis selfie çekti’

Şahin polislerin kendisiyle selfie çektiğini söyledi. İlk ifadesinin yalan olduğunu ifade eden Şahin, ifadeyi polis ve polis olmadığını belirten biriyle yazdıklarını söyledi. Şahin, polisin Yunus Durmaz’ı örgüt lideri gibi göstermesini istediğini dile getirdi. Şahin: “Avukat bana ‘Burası mahkeme değil. Ben senin savunmanı mahkemede yapacağım, pişmanlık yasasından faydalan’ dediler. Mahkemeye çıktığımda TEM amiri ‘Korkma ceza almazsın savcı da hakim de bizden’ dedi.” ifadelerini kullandı.

Şahin’in savunmasından sonra, avukatlar Şahin’e sorularını sormaya başladı.

Kaynak: ETHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR