Ankaralı yurttaşlar: Cumhurbaşkanı birazda halkı düşünsün

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Milyonlarca emekçi Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranını konuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi maaşına % 40 oranında zam yaptı. Peki, yurttaşlar bu konuda ne düşünüyor?

Hükümet işçiyi ve emekçiyi yükselen enflasyona karşı ezdirmeyeceğini söyledi. Milyonlarca emekçi Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranını konuşurken Cumhurbaşkanı Erdoğan kendi maaşına % 40 oranında zam yaptı.

Peki, yurttaşlar bu konuda ne düşünüyor? Ankara sokaklarında Ankaralılara sorduk. İşte aldığımız cevaplar:

“Biz geçinemiyoruz. Hatta evlenemiyoruz bile. Aynı zam oranını biz de bekliyoruz.

-Tabii ki geçinemiyoruz. Ben ve çevremdekiler bir şekilde kredi kartları ile döndürmeye çalışıyoruz, ay sonunu getirmeye çalışıyoruz. Bu hükümetle ekonominin düzelmesi mümkün değil. Hala da iktidarda kalmak istiyorlar. Nasıl bir koltuk sevdası varsa anlamış değiliz.

-Maaşlara zam yapılacağı söyleniyor ama ne kadar yapılırsa yapılsın, bir taraftan her şey zamlanacaksa maaşlara yapılan zammın anlamı kalmıyor. Gelir gider dengesini sağlayamıyoruz.

-Şu an aldığı maaş, oturduğu Saray az geldi herhalde. Geçinemiyor yazık, ne yapsın! Kelimeler kifayetsiz kalıyor.

-Maaşım yetmiyor, geçinemiyorum. Çok rahat bir şekilde geçinebiliyorum diyen birisini de ben hiç duymadım çevremde. Asgari ücretin en az 12.000 -13.000 lira olması gerekiyor.

“BİR YANDAN ZAM VERİP DİĞER YANDAN HER ŞEYİN FİYATINI YÜKSELTMESİNLER”

-Bir yandan da zamların gelmemesi gerekiyor. Maaşlara zam yapılıyor, bir taraftan da iğneden ipliğe zam yapılıyor. Bunun bir anlamı kalmıyor. Kendi maaşına % 40 zam yaptı. Buna diyebilecek bir söz bulamıyorum. Umarım halkımız akıllanmıştır.

-Bu devirde bu zamlarla geçinebilmek çok zor. Temmuz ayında emekçiye zam yapmasınlar, temel gıda ürünlerinin fiyatlarını düşürsünler, ucuzlatsınlar. Asgari ücret en az 7.500 TL olmalı. Kendi maaşına % 40 zam yaptı. Maşallah, Allah bereket versin. Aynısını vatandaşlar olarak biz de bekliyoruz.

-Az önce 2 simit yiyip bir şeyler içtik ve 100 lira verdik. Bu anormal bir rakam. Zam yapıyorlar ama bütün ürünlere de zam geliyor. Bunu yapmamaları gerekir. Hiçbir anlamı kalmıyor çünkü.

-Önümüzdeki ay KPSS’ye gireceğim bu konuda konuşmak istemiyorum.

-Alım gücü çok fazla düştü. Bunun telafi edilmesi gerekiyor. Devletin daha çok üretime yönelmesi gerekiyor yoksa fiyatların ucuzlaması mümkün değil. Her şey geçen yıla oranla en az üç katı artmış durumda.

-Giderek alım gücümüz düşmeye devam ediyor. Aynı zam oranının vatandaşa da yapılması gerekiyor. Cumhurbaşkanının sadece kendini değil vatandaşı da düşünmesi gerekiyor. Vatandaşlar, halk çok zor durumda. Bu ülkede geçinebilmek için en az 15.000 lira gelirinizin olması gerekir.

“EMEKÇİYE ZAMMI 3 AY KONUŞUYORLAR, KENDİLERİNE BİR GECEDE İSTEDİKLERİ ZAMMI YAPIYORLAR”

-Çocuğum var, nafaka ödüyorum ve geçinemiyorum. Hayat çok zor. Cumhurbaşkanının ihtiyacı var mıydı ki yaptı? Çevremdeki çoğu insan kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma geldi. Ben de ekstra hiçbir şey yapmadığım halde eskisi gibi rahat bir şekilde kredi kartı borçlarımı ödeyemiyorum. Memur olarak sadece karnımızı doyurabiliyoruz.

-Şu anda pazardan geliyorum. Her şeyin fiyatı almış başını gitmiş. İstediklerimi alamadım, çok zor. Temmuz’da yapılacak zam oranı % 100 olmalı ama diğer ürünlere de zam gelmemeli. Sarayın maliyeti belli. Yapılan her şey bizim vergilerimizle yapılıyor.

-Asgari ücrete zam yapmak için 3 ay konuşuyorlar, kendilerine bir gece yarısı istedikleri zammı yapıyorlar. Gidişat kötü. Bu hükümetin ekonomiyi düzeltmesi mümkün değil. Her anlamda adaletsizlik hat safhada. AKP’liysen her işi yapıyorsun ama değilsen hiçbir iş alamıyorsun, işe de gidemiyorsun.

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR