Anne Korkmaz dört yıl sonra o sokakta

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gezi Direnişi sırasında polis ile siviller tarafında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz, dövüldüğü sokakta anıldı. Anne Emel Korkmaz dört yıl sonra ilk kez oğlunun dövüldüğü sokağa gelerek ağıt yaktı.

Gezi direnişi sırasında 2 Haziran 2013 gecesi polisler ve eli sopalı siviller tarafından dövüldükten sonra beyin kanaması geçiren ve 38 gün sonra yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, dövüldüğü Sanayi Sokak’ta düzenlenen törenle anıldı. Anma törenine Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Avukat Gürkan Korkmaz, Türk Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Raşit Tükel, Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, KESK, DİSK, TTBB ve TMMOB yöneticileri ile çok sayıda sivil yurttaş katıldı. Ellerinde karanfiller ile alana gelen yurttaşlar, Ali İsmail’in dövüldüğü yere, “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” yazılı fotoğrafı ve karanfiller bıraktı.

‘ALİŞİMİ ÇOK ÖZLEDİM’

Ellerinde karanfiller ile oğlunun dövüldüğü sokağa ilk kez gelen Anne Emel Korkmaz, ağlayarak, duygularını ifade etti. Anne Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz’ın dövüldüğü sokağa ilk kez geldiğini söyleyerek, “İlk kez bu sokağa geliyorum. Ali, 4 yıl önce hayatını kaybetti. Alişimi çok özledim. Onu öpemiyorum, koklayamıyorum. Sizler ona sahip çıktınız, teşekkür ediyorum” dedi. Alanda konuşan baba Korkmaz ise anma için gelen kitleye teşekkür etti. Baba Korkmaz daha sonra, Gezi direnişi sırasında hayatını kay benlerini isimlerini tek tek sayarken kitle hep bir ağızda, “Burada” dedi.

‘ONLARA VERİLMİŞ SÖZLERİMİZ VAR’

Daha sonra konuşan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Ayakanat, ise şunları ifade etti: “Bizler. Bu kentin aydınlık yüzlü insanları, bu kente büyük umutlarla gelmiş olan Ali İsmail’e sahip çıkamadık. O güne kadar birçok kritik dava bu kentte taşınırken ne yazık ki Ali İsmail’in davasında şehir bir anda ‘güvensiz şehir’ haline dönüştürülüp davası bizlerden kaçırıldı. Failler ispatlanmışken, aldıkları cezalar ne bizlerin ne de kamuoyunun vicdanlarını tatmin etmedi. Onlara verilmiş sözlerimiz var. Onların hayal ettiği ülkeyi yaratana kadar bu uğurdaki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR