AP Milletvekillerinden Zarok TV Çağrısı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Parlamentosu’ndan 59 milletvekili, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği ile Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini’ye mektup yazarak, Türkiye’nin Zarok TV başta olmak üzere bazı kanalları kapatmasından endişe duyduklarını dile getirdi.

Aralarında İngiltere, Almanya, Fransa’nın da bulunduğu 13 ülkeden 59 milletvekili, Mogherini’ye hitaben kaleme aldığı mektupta, Türkiye’deki OHAL uygulamalarından duyulan kaygılar dile getirildi.

Mektupta, aralarında Zarok TV’nin de bulunduğu çoğu Kürtçe yayın yapan bazı televizyon kanallarının kapatılmasına vurgu yapılarak, “Bu kanallar arasında, Kürtçe bir çocuk televizyon kanalı, Zarok TV de var ve bu kanal Kürt çocukları için var olan tek kanal. Medya çoğulculuğuna ve özgürlüğüne yönelik bu tehlikeli darbe bir tarafa, sadece çocuklar için oluşmuş bir kanalı, bir çocuk televizyon kanalını hedef almak, tarafımızı özellikle kaygılandırmaktadır ve tüm bunların, çocuk hakları üzerine oluşturulmuş Birleşmiş Milletler Kongre maddelerine ‘BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ karşı gelen durumlar olduğu inancındayız. Bu kapsamda, Türkiye’nin, söz konusu maddeler arasında, azınlıklara ait çocuklara yönelik eğitim ve medya maddelerine yönelik şerh koştuğu çekingenliklerinin farkındayız” denildi.

Mogherini’nin devreye girmesi çağrısı yapan milletvekillerinin mektubu şöyle sona erdi; “Benzeri aşırı önlemler, kendi dillerinde artık eğlence ve bilgi kaynağı noksanlığından ve buna bağlı eğitim ve hürriyet haklarına yönelik doğacak olumsuz sonuçlardan zarar görecek çocuklarıyla, Kürt azınlığını açıkça hedeflemeyi amaçlayan, amacını aşan tepkiler olarak görülür. İlgili Türk makamlarına bu hassas konuya dair endişelerimizi iletmeniz, ve kapatılan tüm TV kanallarının tekrar açılmalarına yönelik, özellikle Zarok TV’nin, gerekli rolünüzü uygulamanızdır.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR