Arabistan Yemen’in başkenti Sana’yı bombaladı…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İran ve Hizbullah koordinasyonuyla Yemen’den Riyad’a balistik füze atıldığını ileri süren Suudi Arabistan, Hizbullah’ı tasfiye için Lübnan’ı sıkıştırmaya devam ederken, Yemen’in başkenti Sana’yı bombaladı

Riyad’a füze atılmasıyla ilgili Suudi Arabistan’ın İran ve Hizbullah’ı suçlamasından sonra Yemen’in başkenti Sana büyük bombardıman altına alındı. Bir bakanlık ve çok sayıda ev yıkıldı. 4 kişi yaşamını yitirdi. ABD, İran’a “vekalet savaşı” uyarısında bulunurken, İran ise “Bölgedeki terörün asıl kaynağı Suudilerdir” diye karşılık verdi.

4 ölü 8 yaralı var…

Yemen’den Riyad’a balistik füze atıldığı gün Lübnan Başbakanı Saad Hariri’yi istifa ettiren Suudi Arabistan, Lübnan Hizbullah’ına karşı ve Yemen’de İran tarafından desteklenen Husilere karşı politikasını sertleştiriyor. Suudi Arabistan İran’dan destek alan Şii Husilerin kontrolünde olan Yemen’in başkenti Sana’ya hava saldırısı düzenledi. 11 Kasım’ın ilk saatlerinde düzenlenen hava saldırısında Savunma Bakanlığı binası hedef alınırken çevredeki evler de patlamanın etkisiyle yıkıldı. Reuters haber ajansının sabah olay yerinden geçtiği fotoğraflar, büyük bir yıkımı gösterdi. Günün ağarmasıyla insanlar vurulan binaların çevresinde toplandı. Basına yansıyanlara göre bakanlık dışında 12 ev hasar gördü. İlk belirlemelere göre saldırıda 4 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

Riyad’a füze

Geçen hafta pazar sabah karşı Yemen Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısında bulunmuştu. Saldırıda Kral Halid Uluslararası Havalimanı’nı hedef alınmıştı. Riyad yakınlarındaki füze savunma sistemi sayesinde havada etkisiz hale getirildiği iddia edilmişti. Saldıryla aynı gün 1970 Riyad doğumlu Saad Hariri, Riyad’daki görüşmeleri sonrası canlı yayına çıkıp Lübnan başbakanlığından istifa ettiğini açıklamıştı. Bir yılı dolmadan istifa eden Hariri, Hizbullah ile koalisyon kurmuştu. Suudi yönetim bu koalisyonu eleştirirken, Riyad’a atılan füzenin İran-Hizbullah tarafından İran’dan getirdiğini kaydetmişti. Suudi yönetim füze kullanma eğitimini de Husilere İran ordusu ve Hizbullah’ın verdiğini söyleyip bunun savaş nedeni olduğunu kaydetmişti. Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah da, Hariri’nin Riyad’da ev hapsinde tutulduğunu söyleyip, Suudi Karallığını ülkesine savaş ilan ettiğini söylemişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR