Arakanlıların yoluna mayın

  0
  202

  Myanmar’da Arakanlı Müslümalara yönelik katliam ve sürgün politikası sürerken, Reuters’e konuşan Bangladeşli iki hükümet kaynağı, ülkeden kaçan Arakanlı Müslümanların geri dönmesini engellemek için Myanmar’ın sınıra mayın döşediğini ileri sürdü. Myanmar’dan konuyla ilgili açıklama yapılmazken, Bangladeş sınır çevresine kara mayını döşenmesini resmi olarak protesto etmeye hazırlanıyor.

  Birleşmiş Milletler (BM), önceki gün de yaklaşık 125 bin Arakanlı Müslüman’ın Bangladeş’e kaçtığını açıklamıştı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası topluma, Arakan’daki kısır döngüye son verecek güçlü bir mesaj gönderilmesi, krizin daha fazla tırmanmasının ve insani bir felaketin yaşanmasının önlenmesi çağrısında bulundu. Myanmar İnsan Hakları Ağı (BHRN) da, Arakanlı Müslümanlara yönelik ordu eliyle yürütülen şiddet kampanyası bulunduğunu ve ülke çapında “Müslümanlardan arındırılmış bölgeler” oluşturulduğunu bildirdi.

  AKP ‘lütuf’ olarak görüyor

  Öte yandan, Müslüman ülkelerin iktidarları, Arakan’ı iç politika malzemesi olarak kullanıyor. Bunların başında ise, Türkiye geliyor. Myanmar iktidarının Arakan Müslümanlarına yönelik soykırım uygulamalarını Kürtlere uygulayan AKP iktidarı, Myanmar’ın katliamları üzerinde iç politikada siyaset yapıyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bu çerçevede Bangladeş’e gidiyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Emine Erdoğan’a eşlik edecek.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here