Arap Aleviler Ras el Seni kutladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen her sene 14 Ocak’ta kutlanan Ras-el Seni bayramı sene başı-yeni yıl bayramı anlamına geliyor.

Arap Alevilerin yoğun olarak yaşadıkları Çukurova da Ras el Seni bayramı savaşın gölgesinde kutlandı. Evlerde yapılan yemeklerin bir araya getirildiği ve yeni yıla merhaba dedikleri Ras el Seni için mesaj yayınlayan Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Enstitüsü, halklara dönük baskıların arttığı bu süreçte dayanışma daha da önem kazanmıştır dedi.

Enstitü yaptığı açıklamada “içinden geçtiğimiz süreçte ne yazık ki tüm halklar dini ritüellerini ve geleneklerini yeterince yaşayamamaktadır. Çünkü bölgemizde yıllardır devam eden savaşlar, halklarda derin üzüntü ve kaygı yaratmıştır” denildi.

Tarihsel olarak asimilasyona maruz kalmış Arap Aleviler de bu tablodan nasibini almıştır denilen açıklamada “her şeye rağmen bugün bayramlaşmayı, kardeşlikle kucaklaşmayı gönülden eksik etmeyen ve sofrasında “züngol”ünden ödün vermeyen bu halk, umutla ve inatla Ras el Seni kutlamalarını devam ettirmektedir. Ortadoğu da barışın, kardeşliğin, özgürlüğün tesis edilmesi umuduyla nice Ras el Seni’lere ” denildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR