Arap Alevilerinden birlik çağrısı

Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği üyeleri, Yeni Akit Gazatesi’nin Arap Alevileri hedef göstermesini kınayarak, halkı kendi güvenlikleri için bir olmaya çağırdı.

Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği üyeleri, Yeni Akit Gazetesi’nin Arap Alevileri hedef göstererek, Alevilerin yaşadığı mahallelerin listelerini haberleştirmesini Abdullah Cömert Parkı’nda protesto etti. Samandağ Arap Halkı Alevileri Dayanışma Derneği üyesi Süleyman Sayar, Yeni Akit Gazetesi’nin Alevi düşmanlığı yapmaya devam ettiğini söyledi.

Arap Alevileri güvende değil

Reyhanlı patlamasında sonra AKP’li yetkililerce Arap Alevilerin sürekli hedef gösterildiğini belirten Sayar, Arap Alevilerin Suriye’de savaş başladığı günden beri kendini güvende hissetmediğini söyledi. Sayar, şunları söyledi: “Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Bu provokatif girişimlere son versin. Ayrıca milletvekillerinden de talebimiz bu saldırıların mecliste dille getirilmesi ve hesabının sorulmasıdır. Suriye’deki yeni gelişmelerden sonra cihatçı çeteler kalabalık gruplar halinde Hatay sınırından geçiş yapmaktadır. Bu süreçte bu haberin hedef göstererek yapılması halkta ciddi kaygı ve güvensizlik yaratmaktadır. Tarih boyunca değişik uygarlıkların beşiği olmakla beraber dört dinin ve farklı mezheplerin bir arada yaşadığı memleketimizde herhangi bir huzursuzluk istemiyoruz. Biz barış isteyenler olarak her yerde savaşların karşısındayız. Halkımızı kendi güvenliği için birlik olmaya çağırıyoruz.”

(öb/hk/sd)

DİHA

 

EN SON EKLENENLER