Arap Alevisi Canan Yüce: HDK tekçi zihniyete karşı özgürlük umududur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye’deki toplumsal sorunların ele alındığı, yeni dönemde izlenecek yol haritası ve toplumsal dinamikler ile kurulacak temaslara ilişkin İstanbul’da 2 gün boyunca yaptığı “Örgütlenme Çalıştayı”na Mersin’den katılan Canan Yüce “HDK tekçiliğe, sömürü ve zulme karşı inançların özgürlüğü, eşitliği, kardeşliği ve yaşam haklarına müdahaleye karşı mücadele eden bir yerde duruyor.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye’deki toplumsal sorunların ele alındığı, yeni dönemde izlenecek yol haritası ve toplumsal dinamikler ile kurulacak temaslara ilişkin İstanbul’da 2 gün “Örgütlenme Çalıştayı” yaptı. Birçok halktan, birçok inanç ve toplumsal kesimden katılımcının olduğu Çalıştaya Mersin’den katılan Canan Yüce Arap Alevisi bir kadın delege.

“FARKLI KİMLİKLER OLARAK MÜCADELE YÖNTEMİMİZİ TARTIŞTIK”

Çalıştayın amacına ve yapılan tartışmalara ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuşan Yüce “Halkların Demokratik Kongresi kuruluş felsefesi gereği aslında tüm ezme, ezilme, tahakküm ve sömürü ilişkilerine karşı çıkan ve onlara karşı mücadele eden bir yerde kurulmuştu. Biz de uzun zamandır aslında hem Türkiye’deki siyasi atmosfer hem pratik yoğunluklardan kaynaklı bir durak olarak görüyorduk bu çalıştayı. HDK’nin örgütlenmesi, HDK’nin ihtiyaçları ve bundan sonra üzerine düşen görevlerle ilgili çeşitli tartışmalar yürüttük” dedi.

Hepimiz biliyoruz ki şuan Türkiye’deki faşizme doğru gidişatta sürekli bize tekçilik, tek tiplik, baskı, sömürü, zulüm dayatılıyor ifadelerini kullanan Yüce “Halkların Demokratik Kongresi tam da burada bunlara karşı inançların özgürlüğünü, eşitliği, kardeşliği ve yaşam haklarına aslında müdahaleye karşı mücadele eden bir yerde duruyor. Biz de bugün gençler, kadınlar, Aleviler ve bütün halklar, farklı kimlikler olarak bunlara karşı mücadele yöntemlerini, tarzlarımızı tartıştık diyebiliriz” dedi. 

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR