Arap aşiretler: Krizin çözümü federasyondur

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cizîrê Kantonu TEV-DEM İlişkiler Komitesi, bölgedeki son askeri ve politik gelişmeleri ele almak için Cizîrê Kantonu’ndaki Arap aşiretlerinin kanaat önderleri ile bir araya geldi. Amûdê’deki Beylesan Salonu’nda yapılan toplantıya Cizîrê Kanton Yönetimi danışmanlarından Bedran Çiya Kurd, Cizîre Kantonu TEV-DEM Genel İlişkiler Komitesi Eşbaşkanı Ebdüsselam Ehmed ile Milhim, Memas, Cibûr, Zubeyd, Cewala, Miamira, El-Dermemkê, Şemer, El-Yesar, El-Bû Xidir, El-Selafî, Ebû Selah, El-Melhemî, El-Mûşahida, El-Raşid, Aşûrî ve Feraîna gibi Arap aşiretlerinin kanaat önderleri katıldı.

Toplantıda konuşan Bedran Çiya Kurd, Suriye krizinin 7’nci yılında da herhangi bir çözüm projesinin ufukta olmadığını söyledi. Suriye’nin parçalanması projesinin hala geçerliliğini koruduğunu söyleyen Bedran Çiya Kurd, “Suriye’yi parçalamayı amaçlıyorlar. Türk devleti, Türkiye’ye göç eden Suriyeli gençleri silahlandırarak, zorla askerliği dayatarak Suriye halklarına karşı kullanmak istiyor. Bununla Suriye topraklarını rahat bir şekilde işgal etmeyi hedefliyor” dedi.

Toplantıda söz alan aşiret liderleri de federasyonun, krizi çözmenin en makul yöntemi olduğunu belirterek, sistemi desteklediklerini dile getirdi.

AMÛDÊ / ANHA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR