Ararat’tan Rojava’ya bir devrinm neferi

0
324

Filistin, KArabağ, Hayastan, ve Güney Kürdistan’da savaşan ve Halkların Birleşik Devrim Hareketi içinde yer alan TİKKO Rojava Komutanı Nubar Ozanyan Rojava’daki savaşta 14 Ağustos’ta hayatını kaybetti

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) içinde yer alan TİKKO Rojava Komutanı Nubar Ozanyan Rojava’daki savaşta 14 Ağustos’ta hayatını kaybetti. Orhan Bakırcıyan kod adını kullanan Ozanyan için TKP/ML Ortadoğu Parti Komitesi bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Ozanyan’ın Filistin, Karabağ’da, Hayastan (Ermenistan) ve Güney Kürdistan’da savaştığı aktarıldı.  Ozanyan’ın yaşamını yitirdiğinde yanında İranlı, Kanadalı, Sardinyalı üç yoldaşının da yaralandığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Soykırım yaşamış, mazlum, emekçi Ermeni halkının acılarına tutunup Ararat’ın zirvelerine çıkarak devrimci savaşın çıtasını yükseltmeye çalıştı. Adını aldığı Ermeni fedai geleneğinin çağdaş komutanıydı.”

İsmini Orhan Bakır’dan aldı

Ozanyan’ı anlatan mücadele arkadaşı Kristin Kırdalyan, “Yozgatlı emekçi ve yoksul bir ailenin çocuğu olan Ozanyan, Tıbrevank’ta gençlik yıllarında tanıştığı Türkiye proletaryasının önderlerinden olan Orhan Bakır’ın (Armenak) ismini Rojava’da aldı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here