Ardı ardına tartışmalı imzalar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD Başkanı olarak 20 Ocak’ta yemin ederek görevine başlayan Donald Trump, 25 Ocak’ta tartışmalı başkanlık kararnamelerine imza attı. CIA’nın ülke dışındaki tutuklama merkezleri ve işkence yeniden yasallaşabilir

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump, peşpeşe imzaladığı kararnamelerle göçmenleri sınır dışı etme, Meksika sınırına duvar örme kararı aldı. Sırada bazı Müslüman ülkelere vize yasağı, CIA’nın yurtdışı işkence merkezleri var.

Seçim kampanyasında vaat ettiği Obamacare (yoksulları kapsayacak şekilde genişletilmiş genel sağlık sigortası yasası) yasasını iptal eden Trump, diğer vaatleri arasında olan Meksika sınırına duvar örme kararnamesini de imzaladı. Trump, “Duvarı yapacağız ve buna inanılmaz ihtiyaç var. Bu duvar Meksika’ya karteller ve suçlularla savaşmada yardımcı olacak” diye konuştu. Duvarın yaklaşık 3 bin 200 kilometre uzunluğunda olması öngörülüyor. ABD’de yasadışı olarak kalan göçmenleri de en kısa sürede kovacaklarını söyleyen Trump, “Artık sınırdaki yakala-bırak politikası bitti. Bundan sonra suçlular geri gönderilecek. Güvenlik görevlisi sayısını artıracağız” dedi. 5 bin sınır devriyesi daha alınması planlanıyor.

CIA ve işkence

New York Times gazetesinin elde ettiği ve Trump’ın bugünlerde imzalamaya hazırlandığı kararname taslakları, CIA’nın yurtdışındaki tartışmalı tutukevlerini yeniden canlandırmayı hedefliyor. Kararname taslağı, CIA’nın ülke dışındaki “kara” tutukevlerinin yeniden açılmasına yetki verecek ve işkenceye varan yöntemlerin kullanılması nedeniyle 2009’da kaldırılan sorgulama programını potansiyel olarak yeniden başlatabilecek bir politika incelemesi yapılmasını öngörüyor. “Waterboarding” işkence yöntemi ile ilgili soruyu yanıtlayan Trump, bu yöntemin DAİŞ mensupları üzerinde işe yarayacağını söyledi: “Ateşe ateşle karşılık vermeliyiz.” Taslak, Guantanamo Bay Üssü’ndeki işkence merkezini kullanmanın sürmesini de içeriyor.

“ABD’nin Uluslararası Örgütlere Aktardığı Fonları İnceleme ve Azaltma” başlıklı kararname taslağı ise, ABD’nin belirli ölçütlerden birine uyan herhangi bir Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu ya da diğer uluslararası örgütlere sağlanan fonların kesilmesini öngörüyor. Örneğin Filistin Yönetimi, Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Sözleşme ve Çocuk Haklarına İlişkin Sözleşme etkilenecek alanlar arasında.

5trump

Vize yasağı

Trump’ın imzalamak için sıraya koyduğu bir kararnamenin de bazı Müslüman ülkelere vize yasağı olduğu kaydedildi. Bu ülkelerin İran, Irak, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olduğu basına yansıdı.

‘Parasını ödemeyiz’

Meksika, duvur kararını tepkiyle karşıladı. Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, “ABD’nin bizi yıllardır bir şekilde birleştiren sınırımızı, ikiye ayıracak bir duvar inşa etme kararını esefle karşılıyorum ve tasvip etmiyorum. Meksika duvarlara inanmıyor. Meksika bu duvarın parasını ödemeyecek” dedi. Meksika eski Başkanı Vicente Fox da, Twitter’dan ağzını bozarak yanıt verdi: “Meksika o s…. duvarının parasını ödemeyecek.”

‘Petrolü kontrol etmeliydik’

Beyaz Saray’daki koltuğuna oturduktan sonraki ilk televizyon mülakatını ABC kanalına veren Trump, ABD’nin Irak’tan geri çekilirken bu ülkedeki petrolü kontrol edecek bir stratejiyle geri çekilmesi gerektiğini, Barack Obama yönetiminin bunu yapmadığını ve DAİŞ’in bugün Irak’taki petrolü satarak kendine finans kaynağı oluşturduğunu belirtti. Trump, “İran ve Irak birbirine denk iki askeri güçtü. Yıllarca savaştılar, şimdiye kadar sürdü. Ancak ABD yanlış yaptı. Irak’a girdi ve İran’a teslim etti. Irak’a girdiğimiz halde çekilmemiz yanlıştı. Bir boşluk yarattık ve İran ile IŞİD o boşluğu doldurdu” dedi.

Protesto edildi

Washington’da çevreci Greenpeace Örgütü’nün 7 üyesi, Beyaz Saray’dan sadece birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan bir inşaat alanında vinç tepesinde eylem yaptı. Trump’a karşı yapılan protesto, bölgeden geçmekte olanların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bazıları fotoğraflar çekti, bazıları uzun süre bölgeden ayrılmadı. Protestocular 80 metre yükseklikte, “Resist-Diren” yazan dev bir pankart açtı. Greenpeace tarafından yayınlanan açıklamada, pankartın Trump’ın çevre, sosyo-ekonomik, eğitim ve adalet sistemine yönelik saldırılarına karşı direnmek isteyenler için açıldığı belirtildi.

WASHINGTON

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR