Arîmazın Nurhak Özgür Yaşam Platformu kuruldu

Maraş ve Malatyalı çok sayıda dernek ve inisiyatif, Arîmazın Nurhak Özgür Yaşam ve Demokrasi Platformu’nu kurdu. Platform tarafından yapılan açıklamada, toplumsal sorunlara karşı daha aktif mücadele edileceği vurgulandı.

Kürecikliler Derneği, Kistikliler Vakfı, Hasanaliler Derneği, Güç-Der, Elbistan Güçük Köyü Yardımlaşma Derneği, Sev-Der (Sevdilli ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği), Kaşanlılar, Elbistan Köşk Köyü Derneği, Uzunpınar Köyü Derneği, Uzunhasan Köy Derneği, Avrupa Kürecikliler Halk İnisiyatifi, Darıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ortak faaliyetler yürütebilmek için Arîmazın Nurhak Özgür Yaşam ve Demokrasi Platformu’nu kurdu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Bugün toplumumuz açısından ve yaşadığımız kurumlarımız açısından bir dönem noktasıdır, bir millattır. Bir tarihtir, dönemeçtir” denilerek, şu ifadeler kullanıldı:

‘SORUMLULUKLARIMIZ ARTMIŞTIR’

“Birlik içinde olmak, düşüncemizin bir parçası, inancımızın bir gereğidir. Dayanışma içinde olmak kültürümüzün, siyasi yapımızın bizden beklediği önemli bir olgudur. Bundan sonra gönül bağı ile bağlı birlikte hareket etmek için Platformumuzu kurduk. Tüm kurumlar bundan sonraki dönemde sorumluluklarına yeni bir sorumluluk eklendiğinin bilincindedirler. Sahip oldukları kültürel mirasın, inanç mirasının omuzlarına ne kadar ağır bir görev ve sorumluluk yüklediğinin farkındadırlar.

“Her türlü antidemokratik olaya, Alevilerin inanç sorununa, cemevi, zorunlu din dersi, antikapitalist Müslümanların ifade özgürlüğüne ve Kürtlerin, Ermenilerin, Rumların, Çerkeslerin temel hak ve özgürlükler sorununa kadar gelişen değişen her şey sorumluluklarımızı artırmıştır.”

‘GELİN YARINI İNŞA EDELİM’ ÇAĞRISI

Açıklamada, Platformun önümüzdeki dönemde gerek yörelerine gerekse metropolde yaşananlara karşı ilgisiz kalmayacağı, dost kurumlarla birlikte ve dayanışma içinde faaliyet yürüteceği belirtildi.

Açıklamada, sanatçı, aydın, yazar ve demokratik kurumlara da, “Gün dayanışma günü, gün birlik bütünlük günüdür. Gelin hep birlikte yarınımızı inşa edelim. Arımazın Nurhak Özgür Yaşam ve Demokrasi Platformu çatısında cem olalım” çağrısı yapıldı.

ANF

EN SON EKLENENLER