Armutlu’da öldürülen Öztürk’ün duruşması bugün

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İstanbul’da 20 Şubat 2015’de Sarıyer’e bağlı Küçük Armutlu mahallesinde, Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi karakolu önünde bir saldırı gerçekleşmişti. Saldırıyı düzenleyenler arasında Yılmaz Öztürk’ün de olduğu  iddia edilmişti. Ancak avukatı Cemal Yücel bu iddiayı yalanlıyor. Avukat Yücel yaptığı açıklamada, ‘Olay yeriyle Yılmaz’ın katledildiği yer arasında 700-800 metre var.  Karakola saldırı olsaydı bu çocuk 700 metre mesafede öldürülmezdi’ dedi.

Çocuklarının öldürülmesine ilişkin hukuki süreci PİRHA’ya değerlendiren baba Hüseyin Öztürk ve anne Günnaz Öztürk, duruşmaya katılım çağrısında bulundular.

Baba Hüseyin Öztürk, “20 Şubat’ta oğlum katledildi. İlk mahkememiz 23 Eylül’de saat 10.00’da gerçekleşti. Duruşmaya poliste katılmıştı, olay gecesini anlatılar. Eylemcilerin arasında olduğunu ve çocuğun elinde silah olduğunu iddia etti, saçma sapan fikirlerle çocuğu istemeden öldürdüklerini söyledi” ifadelerini kullandı.

“Adli raporda çocuğun elinde silahın olmadığı ortaya çıktı”  diyen baba Öztürk,  “Polisi aklamaya çalışıyorlar. Ne yazık ki herhangi bir tutuklama kararı çıkmadı” dedi.

“POLİS  KOLLANIYOR”

“Apaçık ilk mahkemeden itibaren bu adam kollanıyor” diyen baba Öztürk “İkinci mahkememiz 17 Kasım saat 14.00’te oldu. Hakim hasta olduğu için nöbetçi hakim koydular, o da polisin getirdiği tanıkları dinledi, bizim şahitlerimiz dinlendi. Mahkeme, sonunda polisin gizli tanığı olduğu iddia edildi, gizli tanık bir sonraki mahkemeye gelecek şekilde duruşma 19 Ocak gününe ertelendi” dedi.

“DURUŞMAYA ÇAĞRI”

Duruşmaya çağrıda bulunan baba Hüseyin Öztürk “Ülkedeki devrimcilerin, demokratların, Alevi dergahlarının, bu işe gönül vermiş tüm duyarlı kesimin 19 Ocak saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi 16 Ağır Ceza Mahkemesinde olmalarını talep ediyorum” dedi.

Bunun sadece bizim başımıza gelmediğini, sessiz kalınırsa herkesin başına geleceğini  söyleyen Öztürk, “Ne olursa olsun insanlar durumlarını haykırmalıdır, alacaklı olan biziz, haklı olan biziz ve kazanmak istiyoruz” diye konuştu.

“BENİM CAN PARÇAM GİTMİŞ”

Anne Gülnnaz Öztürk  ise duygulu anlar yaşıyor. Öztürk,  “Kamuoyundan yeterli  destek  görmedik, bir şeyler yapıyorsun adın örgütlüye çıkıyor, yapmıyorsun kimse seni dikkate almıyor. Mahkemede sesini çıkarsan dışarı atıyorlar çıkarmasan kimse duyarlı olmuyor” ifadelerini kullandı.

“Mahkemenin  sonuçlanmasını istiyorum,” diyen Öztürk “Ben biliyorum oğlum geri gelmeyecek ama o şahsın tutuklanmasını istiyorum, öyle birkaç yıl değil müebbet hapis alsın ki acının ne olduğunu anlasın. Benim oğlum gitmiş, benim can parçam gitmiş, ilk göz ağrım gitmiş” diyerek, gözyaşlarına hakim olamıyor…”

  

Duruşmaya çağrıda bulunan anne Günnaz Öztürk de, “Duyarlı kamuoyunun 19 Ocak saat 14.00’te Çağlayan Adliyesi’nde Ağrı Ceza Mahkemesinde olmalarını istiyorum” dedi.   (S.A)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR