Artvinli çevreciler Adalet Yürüyüşü’nde: Rezalet yargının en üst tepesinde

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Artvinli çevreciler de Adalet Yürüyüşü’ne katıldı. Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için ÇED Olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, Danıştay’ın “Madencilik yapılabilir” yönündeki kararını değerlendiren çevreciler, kararı “rezalet” olarak tanımladı.

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan Türkiye´nin en büyük çevre davasında, Rize İdare Mahkemesi’nin, “Madencilik yapılabilir” yönündeki kararı Danıştay tarafından onaylandı. Danıştay’ın onama kararındaki bilirkişinin bölgedeki endemik bitkiler için verdiği “sökülüp başka yere dikilebilir” tavsiyesi dikkat çekti. Danıştay’ın Cerattepe’yi “talana” açması ile birlikte Artvin Çevre Derneği üyeleri de Adalet Yürüyüşü’ne dahil oldu. Artvinli çevreciler “Cerattepe’ye Adalet” pankartı açarak, “Madene hayır” tişörtleri giyindi. Çevreciler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de verilen karar hakkında görüştü.

‘REZALET’

Artvin Çevre Derneği üyesi ve dava avukatlarından Bedrettin Kalın, kararı bir “rezalet” olarak değerlendirdi. Kalın, Danıştay’ın sadece bir cümle ile “ret” kararı verdiğini söyledi. Kalın, “Sefalet ve rezalet yargının en üst tepesine kadar tırmanmıştır. Bu karar da onun göstergesidir. Biz adalet arayışımızı mahkemelerde bulamayacağımızı görmüş olduk. Bu ülkenin adaletten uzaklaşması çok olmuştu ama dün bir kez daha kanıtlandığı bir mahkeme kararı ile görmüş olduk” dedi.

Adaletin sokakta aranması gerektiğini dile getiren Kalın, özgürlük ve adalet arayışlarının devam edeceğini söyledi. Kalın, “Bizim Cerattepe ile ilgili kararımız 25 yıllık bir mücadeledir. Dolayısıyla bir yargı kararı ile vazgeçebileceğimiz bir şey değildir” diye konuştu.

‘BAŞKA DA ŞANSIMIZ YOK’

Artvin Çevre Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ise, Danıştay’ın kendini inkar ederek bir karar verdiğini söyledi. Karahan, Cerattepe mücadelesinin Artvin halkının yaşamsal mücadelesi olduğunu vurguladı. Cerattepe’yi alana kadar mücadelelerini devam ettireceklerini kaydeden Karahan, “Bütün canlılar için buraya geldik. Haklıyız kazanacağız. Başka da şansımız yok” ifadesinde bulundu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR