Aşık Kul Beşir: Yezitlerin karşısında dik durmalıyız

Post date:

Author:

Category:

16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan anasaya değişikliği referandumuna sayılı günler kaldı. Aşık Kul Beşir, “El birliğiyle bu zihniyetin karşısında durmamız gerekiyor” dedi.

16 Nisan’da yapılacak olan referanduma günler kala toplumda tedirginlik giderek artıyor. Her gün ‘Hayır’ kampanyası yürütenlere saldırıların olduğu, tutuklama ve gözaltıların devam ettiği bir süreçte, sanatçı, öğrenci, hukukçu, öğretmen ve Aleviler referandum kararlarını PİRHA mikrofonuna anlatmaya devam ediyor.  Samsun – Amasya bölgesinden gelen Aşık Kul Beşir referandum kararını açıkladı.

YAZARLARIN TUTUKLANMASINA TEPKİ

“Referandum Aleviler için bir Kurtuluş Savaşıdır” diyen Aşık Kul Beşir, “Nasıl ki ulu önder Atatürk Samsun’dan yola çıktıysa, Aleviler de bu referandumda 19 Mayıs ruhuyla sarılmalıdır” diye konuştu.

OHAL ile birlikte bütün aydınların, yazarların tutuklandığını, yazar ve çizerlerden bile korkan bir zihniyetle baş başa kalındığını belirten Aşık Kul Beşir, “El birliğiyle bu yezitlerin karşısında dik durmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

TEKLİFTE NELER VAR?

* Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılıyor, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indiriliyor.

* Genel seçimler dört değil, beş yılda bir yapılacak. Cumhurbaşkanı seçimi de beş yılda bir yapılacak. İki seçim için aynı gün sandığa gidilecek. Bu bağlamda bir sonraki seçimler 3 Kasım 2019’da. Yerel seçimler de 2019’un mart ayında düzenlenecek.

* ‘Devletin ve yürütmenin başı olarak’ tanımlanan cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek.

* Genel oyla yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

* Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanları cumhurbaşkanı atayacak ve görevden alacak. Bu yetki üst düzey kamu yöneticileri için de geçerli.

* Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek, genel başkan olabilecek.

* Cumhurbaşkanı, yetkisi kapsamındaki konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek; temel hak ve hürriyetler, siyasi hak ve hürriyetler, anayasada kanunla düzenlenmesi öngörülen konular bu yetkinin dışında.

* Kararname kanuna aykırı olursa kanun uygulanacak, kararname hükümsüz hale gelecek.

* Cumhurbaşkanı, kanunu uygulanmasını sağlamak üzere ve kanuna aykırı olmamak şartıyla yönetmelik de çıkarabilecek.

* Cumhurbaşkanı, ‘tabii afet, ağır ekonomik bunalım hallerinin yanısıra savaş, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi, ayaklanma, vatan veya cumhuriyete karşı kuvvetli ve eylemli bir kalkışma, ülkenin ve milletin bölünmezliğini içten veya dıştan tehlikeye düşüren şiddet hareketlerinin yaygınlaşması’ gibi  durumlarda OHAL ilan edebilecek.

* TBMM, seçimlerin yenilenmesine ancak 360 milletvekilinin imzasıyla karar verebilecek; cumhurbaşkanı ise gerekli gördüğü an seçimlerin yenilenmesini isteyebilecek. Bu durumda cumhurbaşkanlığı seçimi de düzenlenecek.

Teklif 18 madde olmasına karşın, anayasadaki 70 maddeyi ilgilendiriyor ve bu nedenle referandumda kabul edilmesi durumunda TBMM’nin bu maddelerle ilgili uyum yasalarını çıkarması gerekiyor.   (HABER MERKEZİ)

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR