Asimilasyon devam ediyor

Kürtlere yönelik hükümet tarafından izlenen soykırım ve asimilasyon politikaları devam ediyor. Kürtçe anadilde eğitim veren Ferzad Kemanger İlköğretim Okulu öğrencileri, okulun kapatılmasını protesto ederek, eğitim haklarını geri istedi

Uzun yıllardır Kürt yurttaşlar tarafından mücadelesi yürütülen anadilde eğitiminin yolunu kapatmak isteyen hükümet Kürtçe eğitim veren ilk Kürtçe okul Ferzad Kemanger İlköğretim Okulu’nu valilik kararı ile kapattı. Duruma tepki gösteren veli ve öğrenciler okullarının açılmasını istedi. Öğrenci ve veliler, okul bahçesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed milletvekilleri İmam Taşçıer ve Sibel Yiğitalp, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri ve öğretmenler de destek verdi. Açıklamada konuşan HDP Amed Milletvekili İmam Taşçıer, 3 yıldır anadilde eğitim veren okulda 238 çocuğun eğitim gördüğü bilgisini paylaşarak, “Bu okul açıldığında valinin de milli eğitimin de haberi vardı” sözleriyle tepki gösterdi. Milyonlarca Kürt çocuğunun anadilde eğitim hakkının gasp edildiğini söyleyen Taşçıer, “Eskiden Kürtçe konuşanlara ceza verilirdi, tutuklanırdı, katledilirdi. Bugün de farklı bir durum yaşadığımız söylenemez. Hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Anadilimizde eğitim almak bizim hakkımızdır” dedi.

‘Annemi babamı asimile ettiler sıra bizde’

Ferzad Kemanger İlköğretim Okulu öğrencilerinden Girav Akbulut, okulunun kapatılmasına, “Ben bir Kürt kızıyım. Annem ve babam kendi dillerinde eğitim göremediler ve asimile oldular. Ben Kürtçe bir okulda kendi anadilinde eğitim almaya başladım. Ben ve arkadaşlarım kendimizi çok şanslı görüyorduk ama maalesef bu hakkımı elimden aldılar. Anadilimde eğitim almak benim de herkes gibi hakkım” sözleriyle tepki gösterdi.
Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

DİHA

EN SON EKLENENLER