“Asimilasyona direnmek için İnanç Kurulu’na ihtiyaç var”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından Ankara’da Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı genel merkezinde  İnanç Kurulu’nun 2’ncisi gerçekleştirildi.   

 

Hacı Bektaşı Veli Kültür Vakfının düzenlediği 2. inanç kuruluna ilişkin Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş, Alevi Bektaşi Genel Sekreteri Müslüm Metin ve Seyit Ali Kureyşan Ocağından Hüseyin Yıldırım PİRHA’ya konuştu.

“İNANCIMIZI YAŞAYABİLMEK İÇİN İNANÇ KURULUNA İHTİYAÇ VAR”

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından 2’ncisi düzenlenen İnanç Kurulu’na ilişkin  Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş şunları ifade etti:

“İkincisi gerçekleştirilen İnanç Kurulu Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı himayesinde düzenlendi. Toplantıyı düzenlemekteki amacımız bugüne kadar Alevi toplumu kendi koşullarında cemevleri inşa etti, dernekler, vakıflar kurdu ve mitingler, kurultaylar yaptı. Ve bugün epey bir yol aldık. Ama asimilasyona direnmek noktasında inancımızı yaşayabilmek için gerçekten İnanç Kurulu’na bir ihtiyaç var. Bu konuda özellikle dedelerimize pirlerimize, analarımıza ve bu yolda hizmet veren tüm canlarımıza teşekkür ediyoruz. Ankara’da bu kurultayı yapmaktaki amacımız özellikle Ankara’da yaşayan Alevilerin Alevilik inancına dair sorunlarını dinlemek ve inanç kurulu olarak çözüm getirmektir.”

“İNANÇ KURULU ALEVİLERİ BİRARAYA GETİREN GÜZEL BİR PROJE”

 

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından ikincisi düzenlenen İnanç Kurulu’na ilişkin Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Müslüm Metin ise şunları ifade etti:

“İnanç Kurulu biz Alevileri biraraya getiren güzel bir proje ve çalışmadır. Bizler her yerde söylediğimiz gibi burada da barış sözcüğünü hep önde tutacağız. Noksan aramayacak, tamamlayacağız. Bizler gelecek kuşaklara ileride kullanacakları çok güzel bir Alevilik dili bırakacağız. Çalışmalar başta Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri olmak üzere birleşenlerin katkısı ile daha iyi bir ivme yakalayacak ve başarılı olacaktır. Bu konuda benim inancım tam ve umutluyum.”

“ALEVİLER HER BÖLGEDE FARKLILIK GÖSTERMEKTEDİR”

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli vakfı tarafından ikincisi düzenlenen inanç kuruluna ilişkin Seyit Ali Kureyş ocağından Hüseyin Yıldırım ise şunları belirtti:

“İkincisi yapılan bu İnanç Kurulu, dedelerin, pirlerin ve anaların bir araya geldiği bir kuru meclisti. Türkiye’de her bölgede yaşayan Alevilerimiz var. O nedenle kimi bölgelerdeki Aleviler dergâhlara, kimi bölgelerde ocaklara ve kimi bölgelerde babalara bağlıdır. Her bölgede farklı. Bu farklılıklar Alevilerin zenginliğini bizlere göstermektedir. Ancak bu dağınıklığı gidermek amacıyla Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hünkar Hacı Bektaş-i Veli, Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği bir araya gelerek  İnanç Kurulu çatısı altında toplandı.  Ve burada yapılan İnanç Kurulu toplantısı sadece iç Anadolu’daki dedelerin, anaların katıldığı bir toplantıydı. Buradaki toplantıdaki öncelikli amacımız inanç tabi ki. Ama yapılan bu inanç çalışmalarını  kurumlarımız değil, yol önderlerimiz olan babalarımız, pirlerimiz ve ocak zadelerimiz yapacak.

Cebrail ARSLAN/Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR