Aşırı sıcaklar mı Yeşiller’in oyunu etkiliyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Almanya’da son dönemlerde başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ve koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD)’nin hem Avrupa Parlamentosu hem de Bremen Eyaleti’ndeki seçimlerde oy kaybetmesi ardından siyasetteki hareketlilik sürüyor.

Son seçimlerde oyunu yükselterek SPD yerine ikinci sıraya yükselen Yeşiller Partisi’nin son birkaç haftadır arka arkaya anketlerde birinci çıkması siyaset tartışmalarını ve seçmenin tercihlerine yönelik tartışmaları daha da alevlendirdi. Son olarak Emnid şirketinin bu hafta Bild gazetesi için yaptığı ankette Yeşiller ve CDU 27’lik oranı paylaşırken, SPD ise aşarı sağcı parti AfD ile yüzde 12’de kaldı.

Alman siyasi gözlemciler ise seçmenin bu şekilde birden bire Yeşiller’e sarılması konusunda farklı görüşler dile getiriyorlar. Bild’e konuşan Trier Üniversitesinden Prof. Uwe Jun’e göre seçmenlerin CDU/SPD iktidarından farklı tercihler aradığını ve ülkede aşırı sıcakların başlamasının iklim değişikliği mevzusunu yeniden gündeme getirdiğini ve bu durumun da Yeşiller’e yönelmeyi tetiklediğini bildirdi.

Araştırma şirketi Forsa’nın yöneticisi Prof. Manfred Güllner ise daha önce siyasete uzak kalan kesimlerin Yeşiller’i tercih ettiğini, aynı şekilde SPD ve CDU tabanından da seçmenlerin bu partiye yöneldiğini savundu. Kimi uzmanlar ise Yeşiller’in bu şekilde popüler olmasına geçici bir durum olarak değerlendiriyorlar ve SPD’nin 2017’nin başlarındaki yükselişini örnek gösteriyorlar. O dönem SPD, Martin Schulz’un genel başkanlık koltuğuna yeni oturmasının getirdiği havayla anketlerde iki hafta boyunca yüzde 30’a yakını görmüştü.

CDU İLE SOL PARTİ KRİZİ

SPD’deki düşüş ve Andrea Nahles’in genel başkanlık görevinden istifa etmesi ardından CDU’nun Yeşiller Partisi’ni hükümete dahil edeceği beklentisi de artmıştı. Ancak CDU ile Yeşiller arasındaki ilk kriz Sol Parti yüzünden yaşandı. Bremen Eyaleti seçimlerinde Yeşiller’in SPD ve Sol Parti ile “kırmızı-kırmızı-yeşil” hükümetini kurma çalışmalarını başlatması CDU cephesini kızdırdı.

CDU Genel Başkaın Annegret Kramp-Karrenbauer “Bremen’de koalisyon kuranlar federal düzeyde de bunu yapacakları şüphesi doğar” diye konuştu. Yeşiller’in Grup Başkanı Katrin Göring-Eckardt ise Bremen’de kuracakların koalisyon hükümetinin federal düzeydeki siyasetlerini etkilemeyeceklerini belirtti. Şu ana kadar Berlin ve Thüringen eyaletlerinde SPD, Yeşiller ve Sol Parti’nin koalisyon hükümetleri iş başında.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR