Askerden Licelilere: Ekinlerinizi kaldırın dağları ateşe vereceğiz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

On binlerce asker, polis ve korucunun katılımıyla uzun bir süredir askeri operasyonun yürütüldüğü Lice’de yeniden göç dayatılıyor. Köylülere baskı uygulayan askerler, “Ekinlerinizi çabuk kaldırın, bu dağların hepsini ateşe vereceğiz” dediği belirtildi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı köylerde son bir yılda farklı tarihlerde ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle, köylüler yaklaşık 2 ay boyunca evlerinden çıkamaz oldu. Son süreçte ilçe kırsalında yoğun askeri operasyonlar nedeniyle yurttaşlar, tek geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılığı yapamaz duruma geldi. Operasyonlar süresince ilçede 8 kişi zırhlı araçlarca öldürüldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

‘DAĞLARI ATEŞE VERECEĞİZ’

İlçe kırsalında son olarak 10 bin polis, asker ve korucunun katılımıyla başlatılıp bir ay süren operasyon sona ererken, istedikleri sonucu elde edemeyen askerlerin köylüleri tehdit ettiği belirtildi. Bölgenin önemli geçim kaynağı olan tarımda hasat zamanı yaşanırken, askerin köylülere “Ekinlerinizi çabuk kaldırın, bu dağların hepsini ateşe vereceğiz” dediği öğrenildi. Yine askerlerin kimi biçerdöver sahiplerine, “Bir an önce işinizi bitirin” dediği öğrenildi.
Askerlerin operasyonda sonuç alamadığı için böyle bir yola başvurduğunu ve kendilerinin yine köy ve kırsallarının yakılmak ile tehdit edildiğini dile getiren köylerde yaşayan yurttaşlar, ne olursa olsun köylerini terk etmeyeceklerini söyledi.

‘ZATEN EKİNLERİMİZE BAKAMAMIŞTIK’

Askerlerin söz konusu tehditlerine tepki gösteren Gömeç (Hurê) köyünden Feyzi Kızıldemir, “Bir önceki askeri operasyonda köyümüzü boşaltarak hemen yanı başımızı bombaladılar. Zaten operasyonlar nedeniyle ekinlerimize ve hayvanlarımıza bakamadık. Şimdi de böyle bir şey ile karşı karşıya kaldık” dedi. Köylerinde defalarca sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini ve insanların sürekli evde kalmak zorunda bırakıldığını ifade eden Kızıldemir, “Şu an bile acaba köyümüz bombalanacak mı diye tedirginiz. Şimdi de buraları yakacaklarını söylüyorlar. Bizleri öldürseler de köyümüzü bırakmayacağız” diye konuştu.

‘KÖY BOŞALTILMAK İSTENİLİYOR’

Köyden zorla çıkarılmak istendiklerini dile getiren Gülden Kaplan da, “Evlerin hemen yakınına bombalar atılıyor. Çocukların, hepimizin psikolojisi bozuldu. Bu şekilde de köyler boşaltılmak isteniliyor. Biz doğup büyüdüğümüz yeri seviyoruz ve çıkmayacağız” vurgusu yaptı.

‘BURADA DOĞDUM BURADA ÖLECEĞİM’

Doğduğu günden bu yana hep köyünde yaşadığını belirten 74 yaşındaki Hanım Kuzu da, “Devam eden bu operasyonlarda atılan top ve havanlar ile bizleri korkutmak istiyorlar. Bazen köyün üstüne top düşecek sanıyoruz. Mağdur ediliyoruz” diye konuştu. Köylerinin daha önce de yakıldığını vurgulayan Kuzu, şöyle devam etti: “Buraları tekrardan yakacaklarını söylemişler. Bir kere burayı terk etmek zorunda kaldık; ama bu sefer ölsem de gitmem bir yere. Kışın Diyarbakır’a gidip kalıyoruz ve dayanamıyorum hemen buraya geri dönüyorum. Ben buradan ayrılmam. Burada doğdum burada öleceğim.”

“Bu operasyonlar ile köyleri boşaltmak istiyorlar” diyen Jinda Kuzu ise, ne olursa olsun topraklarında kalmak istediklerini ve terk etmeyeceklerini söyledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR