Askerleri infaz eden DAİŞ üyesi iki kez serbest bırakılmış

Esir alınan iki Türk askerinin yakıldığı görüntülerde yer alan DAİŞ’lilerden birinin Hasan Aydın olduğu belirtildi. Türkiye’de iki defa gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenilen Aydın’ın, Hatay sınırında askeri malzemeler ile yakalanmasına rağmen serbest bırakıldığı ortaya çıktı

Suriye topraklarında DAİŞ tarafından esir alınan 2 Türk askeri yakarak öldüren, görüntülerde Türkçe konuşan ve Türkiye’yi tehdit eden kişinin Hasan Aydın olduğu belirtildi. DAİŞ üyesi Hasan Aydın’ın, Adana’da 2012 yılında “El Kaide örgütü üyeliğinden” gözaltına alınıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Bu olaydan 3 yıl sonra 2015’de Hatay’dan Suriye’ye geçmek isterken yine gözaltına alınan Hasan Aydın’ın kullandığı minibüste askeri malzemeler ve Drone ele geçirildi. Üstünde ele geçirilen malzemelere rağmen Aydın, çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kardeşleri kayıp başvurusu yapmış!

Evli 2 çocuk babası olduğunu kauydedilen DAİŞ üyesi Hasan Aydın, 8 Mayıs 2015’te ailesi ile birlikte ortadan kayboldu. Kardeşlerinin kayıp başvurusu yaptığı Hasan Aydın, 4 ay sonra yakınlarını telefonla arayıp, “Suriye’ye geldik. Minbic’teyiz, biz iyiyiz merak etmeyin” diyerek DAİŞ’e katıldığını bildirdi.

‘Öndeki değil arkadaki Hasan’

Aydın’ın 2 ağabeyi Remzi ile Recep Aydın ise 31 Aralık’ta Adana’daki operasyonda gözaltına alınıp tutuklandı. Aynı operasyonda gözaltına alınan diğer ağabeyi Davut Aydın ise sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Doğankent Mahallesi’ndeki evine dönen Davut Aydın, gazetelerde yayınlanan fotoğraflardaki kişinin kardeşi Hasan Aydın olmadığını ileri sürdü. Davut Aydın, “Ben videoyu izlemedim, ama izleyen yeğenlerim, bana fotoğrafını gönderdiler. O vahşet görüntülerindeki teröristlerden ön planda olanın kardeşim olduğunu ileri sürdüler ama fotoğraf karesinde ön plandaki değil, arka planda kalan biri var o kardeşimize benziyor. Yani gazetelerde yayınlanan fotoğraftaki terörist Hasan Aydın değil” iddiasında bulundu.

‘Keşken cezaevinde olsaydı’

Kardeşinin Hatay’a askeri malzeme götürürken yakalanıp serbest bırakılmasına tepki gösteren ağabey Davut Aydın, “Keşke o zaman serbest bırakmak yerine tutuklasaydılar. Öyle olsaydı, şimdi Hasan Aydın cezaevinde, yeğenlerim de yanımızda olurdu. En azından böyle vahşi bir örgüte hizmet etmezdi. Şimdi yeğenlerim, hayatta mı, değil mi bilmiyorum. Biz her gün bu acı ile kahroluyoruz” diye konuştu.

ADANA

EN SON EKLENENLER