ASTANA’YA BOYKOT

ÖSO’ya bağlı 12 grup, Suriye rejiminin ateşkesi ihlal ettiğini öne sürerek, Astana’daki görüşmelere katılmayacağını duyurdu. Kırılgan ateşkes ise devam ediyor, ancak her gücün ajandası farklı

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı 10’dan fazla grup bir bildiri yayımlayarak, Kırgızistan’ın başkenti Astana’da yapılması planlanan görüşmelere katılmayacağını açıkladı. Rusya ve Türkiye arasında imzalanan ve 30 Aralık 2016 tarihinde yürürlüğe giren ateşkes anlaşmasında imzası bulunan gruplar, bu kararlarına gerekçe olarak Suriye rejimi ve müttefiklerinin “ateşkesi ihlal ettiği”ni savundu.

Gerekçe ihlaller

Pazartesi günü silahlı gruplar yaptığı ortak açıklamada boykot kararına gerekçe olarak, “Rejim güçleri ve mütteffikleri, saldırılarıları sürdürerek birçok kez büyük ihlallerde bulundu” ifadeleri yer aldı. Silahlı gruplar, yaptıkları yazılı açıklamada, Suriye ordusu ve İran destekli müttefiklerinin askeri operasyonlarına devam etmeleri halinde ateşkes anlaşmasının da ortadan kalkacağını söyledi.

Boykotçular

Astana’yı boykot eden gruplar arasında Ceyşul İslam (İslam Ordusu) ve Faylak El Rahman, Türkiye destekli Sultan Murat Tümeni, Hama kentinde etkili olan İzzet Ordusu, Halep’te etkili olan Cephe Şamiye de yer alıyor.

Neden Nusra’yı bombalıyorsunuz?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Türkiye ve Rusya’nın garantörlüğünde hazırlanan ateşkes anlaşmasıyla ilgili Rusya’nın sunduğu tasarıyı 31 Aralık’ta oy birliği ile kabul etmişti. BM’nin “terörist örgütler” listesinde yer alan DAİŞ ile El Nusra (yeni adı Fetih el Şam) gibi çeteler ise ateşkes dışında tutulmuştu. Rejim güçleri ile müttefikleri Şam kırsalında El Nusra’nın elinde olan Barada Vadisi’ne operasyon başlatmıştı.

Astana’nın tarihi belirsiz

Barış görüşmelerinin ateşkesi takiben bir ay içinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da başlaması hedefleniyor. Görüşmelerin organizatörleri ise Rusya, İran ve Türkiye. Ancak henüz tarihi belli olmayan görüşmelere Suudi Arabistan, Katar ve Mısır’ın da davet edileceği belirtiliyor. ABD’nin katılımı konusunda ise herhangi bir açıklama yok. Kürtler ve müttefiklerinin katılımı ise Türkiye tarafından “kırmızı çizgi” olarak görülüyor. Daha önce Suriye güçlerinin önemli bir kısmını dışarıda bırakan 2012-2016 yıllarındaki üç Cenevre görüşmesinden sonuç alınamamıştı.

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER