Astana’ya umutsuz adımlar!

Türkiye Ankara’ya topladığı silahlı gruplara Astana görüşmeleri için heyetlerini oluşturmaları için baskı yapıyor. Rusya, askeri kanatlara odaklanırken; Suudi Arabistan ise görüşmelerden rahatsız

Suriye krizinin konuşulacağı Astana görüşmelerinin hazırlıkları çalışmaları devam ediyor. Ancak hazırlıklarda büyük sorunlar yaşanıyor. Türkiye son birkaç gündür Ankara’ya topladığı silahlı gruplara müzakere heyetlerini belirlemeleri için yoğun baskı uyguluyor. Reuters haber ajansı, silahlı grupların büyük bir kısmının Ankara’da yaptıkları toplantı sonucunda Kazakistan’daki görüşmelere katılma kararı aldığını duyurdu. Ancak yine de gidecek grupların kimler olduğu ve temsiliyetleri tartışma konusu.

Rusya askeri alana odaklandı

Silahlı grupların Astana’da öncelikli olarak “ateşkese uyulmasını” gündeme getireceği belirtiliyor. Silahlı muhalif gruplardan Fastakim’in yetkilisi Zekeriya Malahifci, Reuters’e verdiği bilgide “Görüşmeler, ateşkes, insani yardım çalışmaları ve tutukluların serbest bırakılması ile ilgili olacak” ifadelerine yer verdi. Malahifci, oluşturulacak müzakere heyetinin Yüksek Müzakere Heyeti (YMH) ile koordinasyonlu bir şekilde belirleneceğini ancak “Rusların askeri alana odaklandıkları” için bu heyetin farklı olacağını belirtti.

Barada Vadisi sorunu

Silahlı gruplar ile rejim arasındaki ateşkese rağmen Şam yakınlarındaki Barada Vadisi’nde çatışmalar sürüyor. Şam’a su sağlayan Barada Vadisi, El Nusra’nın (Fetih El Şam) elinde. Çetelerin Şam’ın içme suyuna petrol karıştırdıkları iddiası üzerine rejim bölgeye operasyon başlatmıştı. Ancak Rusya, İran ve Türkiye arasında sağlanan mutabatla 30 Aralık günü ilan edilen ateşkeste El Nusra ile DAİŞ dışarıda tutulmuştu.

Kremlin doğrulamadı

ABD’nin Astana görüşmelerine katılıp katılmayacağı belirsizliğini koruyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, görüşmelere davet edilmediklerini söylemişti. Washinton Post gazetesi ise ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın davet edildiğini iddia etmişti. Bu konu Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’a soruldu. Trump’ın davet edildiği yönündeki haberleri doğrulayıp doğrulamadığı yönündeki soruya Peskov, “hayır” yanıtını verdi.

Türkiye silahlı gruplara baskı yapıyor

Arap basını ise Türkiye’nin Ankara’da silahlı gruplarla yaptığı toplantıda Astana için bu gruplara yoğun baskı yaptığını yazdı. El Heyat gazetesi, Barada Vadisi’ndeki çatışmaların Astana’nın önünde engel olduğunu yazdı. Gazete, ayrıca Türkiye’nin “silahlı gruplara müzakere heyetlerini oluşturması için yoğun baskı yaptığını” belirtti. Ayrıca birçok Arap basın organı da Türkiye’nin tüm gruplar adına söz söylemesinin Suudi Arabistan ve Katar’da rahatsızlık yarattığını ima eden yazılar kaleme aldı.

HABER MERKEZİ

EN SON EKLENENLER