Atatürk’ün rakılı tablosu Meclis lokantasından kaldırıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

TBMM’de Mustafa Kemal Atatürk’ün Savarona yatında rakı eşliğinde yemek yediği tablo kaldırıldı. Yerine televizyon konuldu. Daha önce de muhalefet kulisindeki mareşal üniformalı Atatürk tablosu kaldırılmıştı.

Sözcü’nün haberine göre Ressam Yaşar Çallı imzasını taşıyan tablo, 15 Temmuz’dan sonra tadilata giren lokantanın duvarından kaldırıldı ve tadilat sonrası yerine asılmadı.

Meclis yetkililerinin, “Tadilat devam ediyor” dediği ancak diğer çini tabloların asıldığı, yerine asılmayan Atatürk tablosunun olduğu yere ise televizyon monte edildiği görüldü.

CHP’Lİ VEKİLLER TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Meclis Başkanı’nın Atatürk sıkıntısı devam ediyor. Tamiratı, boya-badanayı bahane ederek Atatürk’ün fotoğraflarını ya kaldırtıyor ya da yerlerini değiştiriyor. Atatürk onları her yerde rahatsız ediyor” dedi.

Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise “FETÖ’cülerle mücadele ettiklerini öne sürüyorlar ama FETÖ’nün yıkmaya çalıştığı TBMM’yi onlar da içeriden çökertmeye çalışıyorlar. Ölümünün üzerinden neredeyse 80 yıl geçti ama bu büyük lider ve devrimleri, AKP’lileri hâlâ titretiyor” diye konuştu.

Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de “Ne yaparlarsa yapsınlar, ben şunu görüyorum; başı açığıyla mini eteklisi, yaşlısıyla genciyle herkes, cumhuriyet değerlerini korumak için gereğini yapmaya hazır” dedi.

Meclis’in tavrının kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirten Manisa Milletvekili Yıldız Tur Biçer ise şunları söyledi: “Atatürk’ün fotoğraflarını kaldırabilirler ama kalbimizdeki yerini kaldıramayacaklarını bilmeleri lazım. Onların bu küçük hesapları, Atatürk’e olan bağlılığımızı, sevgi ve saygımızı daha da artırıyor.”

RESSAM ÇALLI: DAHA ÖNCE DE KALDIRMAYA ÇALIŞTILAR

Ressam Yaşar Çallı, “Ressam sıfatıyla Meclis kadrosundan, Dolmabahçe Sarayı’nda görevliydim. Refahyol iktidarı dönemiydi. Benden, Meclis lokantasına uygun bir tablo istendi. Ben de Atatürk’ün bir fotoğrafından esinlenerek bu tabloyu yaptım. Orijinal fotoğrafında da rakı bardağı vardı. Ben Dolmabahçe rıhtımına uyarladım ve masaya meyve koydum. Fonda da Topkapı’ya yer verdim. O günkü Meclis yöneticileri ‘Rakı bardağını yok sayamaz mısınız?’ dedi. ‘Kimin haddine Atatürk’ün rakısını yok saymak’ dedim, kabul etmedim. Nihayetinde yaptım ve lokantanın duvarına astık.  Tabloyu Bülent Arınç’ın TBMM Başkanı olduğu dönemde de kaldırmaya çalışmışlardı. Ben 2002’de emekli olana dek, dünyadaki tek Meclis ressamıydım. Orada yaptığım hiçbir şeye kimse itiraz etmedi. Soruyorum, hangi zihniyet kaldırttı bu resmi? Eğer yeniden yerine asmazlarsa tablomu TBMM’den geri alacağım.” (HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR