Atina’dan yanıt: Türk gemileri çekilmeden gerginlik bitmez

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, dün Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada Yunanistan ve Türkiye arasında Doğu Akdeniz’deki Türk provokasyonları ile süren gerginlik için müzakerelerin başlayacağını savunmuştu.

Ancak akşam saatlerinde Yunanistan hükümetinden Stoltenberg’in açıklamasına yalanlama geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Stoltenberg’in açıklaması kastedilerek, “NATO’da teknik görüşmelere dair bilgiler gerçeği yansıtmıyor” denildi.

AKP-MHP iktidarının Doğu Akdeniz’de Yunanistan kıta sahanlığında savaş gemileriyle yaptığı provokasyonlara dikkat çekilen açıklamada, “NATO Genel Sekreteri’nin gerginliğin azaltılması amaçlı mekanizmalar üzerinde çalışılması niyetini not ediyoruz. Buna rağmen, gerginlik ancak Yunan kıta sahanlığındaki tüm Türk gemilerinin geri çekilmesiyle azaltılabilir” diye uyarıldı.

Son aylarda sık sık Yunanistan’a yönelik provokatif hareketlerde bulunan Türk hükümeti, son olarak 10 Ağustos’ta Oruç Reis adlı araştırma gemisini savaş gemileri eşliğinde Yunan kıta sahanlığında harekete geçirmişti. Yoğun fosil enerji yataklarının olduğu ve Türkiye’nin gasp etmek istediği bu bölge Yunanistan’a ait Kastellorizo adası açıklarında bulunuyor. Türk gemileri her gün burada devriye geziyor.

Gerginliğin arttığı ortamda Türkiye ABD ve son olarak Rusya ile askeri manevralar gerçekleştirirken, Fransa, İtalya ve Kıbrıs ise Yunanistan donanması ile ortak tatbikat düzenlemişlerdi.

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR