ATK Ahmet Türk ile ilgili hukuksuz bir karara imza attı

Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’le ilgili ATK raporu tamamlandı. Raporda, ‘Altı ayda bir tıbbi kontrollerinin yapılması şartıyla, cezaevinde bulunması hayati tehlike oluşturmamaktadır’ denildi

Sağlık durumu nedeniyle tutuksuz yargılanması için başvuru yapılan Mêrdîn (Mardin) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’le ilgili, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın hazırladığı rapor, Elazığ’a yollandı. Raporda, “Altı ayda bir tıbbi kontrollerinin yapılması şartıyla, cezaevinde bulunması hayati tehlike oluşturmamaktadır” denildi. Türk, son olarak hafta başında tutulduğu Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden sağlık kontrolleri için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na getirilmişti. Türk burada yapılan sağlık kontrollerinin ardından tekrar Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Türk’ün kalbinde pil ve gözlerinde katarakt rahatsızlığı bulunuyor.

‘Cezaevinde kalması eziyet’

Türk’ün İstanbul’daki avukatı Zeynep Ceren Boztoprak, Mardin Sulh Ceza Mahkemesi’ne Türk’ün durumuna ilişkin tahliye talebinde bulunacaklarını söyledi. Mahkemenin rapora bağlı olmadığını belirten Boztoprak, “Her ne kadar ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilse de bu koşullarda bir insanın cezaevinde kalması eziyettir” dedi. Boztoprak, Türk’ün tahliye edilmesi için hukuki tüm yolları deneyeceklerini sözlerine ekledi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER