Av. Atalay: Bakanlık, Berkin Elvan Davası’na müdahale ediyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polis tarafından katledilen çocuk yaştaki Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili davanın duruşması görüldü. Katil polis Fatih Dalgalı’nın yargılandığı davanın 16’ncı duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, babası Sami Elvan, Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren gençlerin aileleri, HDP milletvekilleri Dilşat Canbaz, Zeynel Özen, Sanatçı Orhan Aydın, Mimar Mücella Yapıcı, Cumartesi Anneleri, Barış Akademisyenleri de katıldı.

Polis Fatih Dalgalı, duruşmaya SEGBİS yöntemiyle bağlandı. İzleyicilerin sığmadığı duruşma salonuna mahkeme heyetinin geç gelmesi dikkat çekti. 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin savcısı tatilde olduğu için duruşmaya başka bir savcı vekalet etti.

‘BİZİM VERECEĞİMİZ KARAR NİHAİ DEĞİL ‘

Duruşmada ilk sözü alan Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, dosyanın yüzde 90 oranında tamamlandığını ve son aşamaya gelindiğini belirtti. Davada bazı sorunlar yaşadığını, bilirkişi görevden çekildiğini söyleyen Rüzgar, “Biz mahkeme olarak bir an önce yargılamayı bitirmek için adımlar attık. Dosyanın yüzde 90’ı bitti gibi bir şey. Artık sona yaklaştık” dedi.

14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ‘tali kusurlu’ olduğu öne süren Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın ek raporuna değinen Rüzgar, “Hiçbir bilirkişi raporu sonuna kadar kabul edilecek diye bir şey yok. Bu rapor bizim için bağlayıcı değil. Tüm dosyayı inceleyip öyle karar vereceğiz. Bizim vereceğimiz karar nihai bir karar değil” diye konuştu.

‘OLAY GÜNÜ ÇATIŞMA YOK’

Mahkeme Başkanı’nın sözlerinin ardından Elvan Ailesi’nin avukatlarının beyanları alınmaya başlandı.

İlk sözü alan Avukat Çiğdem Akbulut, soruşturma aşamasından itibaren dosyaya giren 5 bilirkişi raporunu özetledi. Akbulut, 5 Mayıs 2014 tarihli Ulusal Kriminal Büro Raporu’nu, 19 Ocak 2015 tarihli Jandarma Kriminal Raporu’nu, 10 Ocak 2019 tarihli özel bilirkişi raporunu tek tek anımsatarak, hepsinde olay anında Okmeydanı’nda bir eylem olmadığı tespit edilmesine rağmen polisin ZET silahını ateşlediğinin tespiti yapıldığını belirtti. Akbulut, şöyle konuştu: “Bu raporların tamamı bize olay anında bize bir çatışma olmadığını söylüyordu. Dosyadaki görüntüleri çıplak gözle izlediğimizde biz de bunu rahatlıkla görebiliyoruz.”

Son raporun da kabul edilemez olduğunu vurgulayan Akbulut, Berkin’in ‘tali kusurlu’ sayıldığını, bu raporu kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti

‘SON RAPOR DELİL KARARTIYOR’

Avukat Can Atalay ise dosyaya baştan beri bir müdahalenin söz konusu olduğuna dikkat çekti. Geçen yıl olay yerinde yapılan keşfi anımsatan Atalay, polislerin, jandarmaya müdahalede bulunduğuna, bu nedenle de keşfin doğru yapılmadığına işaret etti. Berkin Elvan’ı ‘tali kusurlu’ bulan son jandarma raporuna da değinen Atalay, bunun, İçişleri Bakanlığı’nın dosyaya müdahalesinin devam ettiğinin göstergesi olduğunu vurguladı. Atalay, söz konusu raporun delilleri kararttığına işaret etti.

Berkin Elvan vurulduktan sonra sanık polisin atış yapmaya devam ettiğini, Elvan’a yardım edenlerin de engellendiğini belirten Atalay, bu durumun sanığın kastını ortaya koyduğunu belirtti.

‘İKTİDARIN TALİMATIYLA ÖLDÜRDÜ’

Atalay, şunları kaydetti: “Sanık, İçişleri Bakanlığı’nın o dönemki talimatları ve kendi dünya görüşü nedeniyle Okmeydanı’nda birini kastederek öldürmüştür. Sanık, o gün bir Okmeydanlının canını almaya kastetmiştir. Bir çocuğun Okmeydanı’nda, Ramallah’ta, Gazze’de, Batı Şeria’da ya da Diyarbakır Bağlar’da yaşaması kusur değildir. Bunu rapora yazanların rezilliğidir. Bu raporun altında imzası bulunan üç kişi bir çocuğu tali kusurlu sayacak kadar düşkündür.”

Savunma için ek süre talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 18 Mart’ta erteledi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR