Av. Kazım Genç: Laikliğe aykırı davranan Baydemir değil, bizzat devlettir

Post date:

Author:

Category:

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin önceki başkanlarından Av. Kazım Genç, Osman Baydemir’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde her inanca eşit davrandığını belirterek, Baydemir’in Diyarbakır’da cemevi dışında camii ve kilise de yaptırdığını hatırlattı. Genç, Baydemir’in değil, her şeyi Diyanet’e soran devletin laikliğe aykırı davrandığını belirtti.  

Haberin Videosu

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 2012 yılında cemevi inşa eden HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir hakkında, laiklik ilkesine neden uygun davranmadığı iddiasıyla fezleke hazırlanması tepkilere neden oldu. Bir tepki de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin önceki başkanlarından Av. Kazım Genç gösterdi.

“BAYDEMİR DİYARBAKIR’DA CAMİ VE KİLİSE DE YAPTIRDI”

Av. Kazım Genç, Osman Baydemir’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde her inanca eşit davrandığını belirterek, Baydemir’in Diyarbakır’da cemevi dışında camii ve kilise de yaptırdığını hatırlattı.

Genç, “Baydemir, bu davranışı ile her inanca eşit davranmak ve Diyarbakır çok kültürlülüğünü yansıtmak anlamında da ebetteki tam da laikliğe uygun davranmıştır” dedi.

“BAYDEMİR LAİKLİĞE UYGUN DAVRANMIŞTIR”

“Laikliğe aykırı davranan Osman Baydemir değil, bizzat devlettir” diyen Av. Kazım Genç, şunları kaydetti:

“Zorunlu din dersi davasında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan görüş alınmıştır.  Çankaya cemevi davasında Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan görüş alınmıştır. Diyanetten böyle fetvalar alarak mahkeme kararlarına gerekçe yapan devletin, bizzat kendisi laikliğe aykırı davranmıştır. Tüm inançlara eşit mesafede duran ve halka daha rahat hizmet verebilmek için ibadet ve inanç yerleri yapan, Sayın Baydemir’in davranışı laikliğe aykırı değil, tam da laikliğe uygun davranıştır. Saygı gösterilecek bir davranıştır.”

Cebrail ARSLAN /ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR