Av. Özdemir: Mesleğimizi yapmamız engelleniyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlara yönelik devlet baskısı bitmek bilmiyor. Nadide Özdemir ve Görkem Ağdede, tahliye edildikleri 3 Ocak’tan beri haklarında verilen İstanbul’dan çıkış yasağı ve elektronik kelepçe dayatması nedeniyle mesleklerini icra edemiyor.
Avukat Özdemir, yaşadığı mağduriyeti ANF’ye anlattı.

HUKUKSUZLUĞUN KRONOLOJİSİ

İtirafçı Berk Ercan’ın birbirinden çelişkili ifadelerle hayatını kararttığı kişiler arasında ÇHD ve HHB’li avukatlar da var. Bu çelişkili ifadeler nedeniyle tutuklanan 17 avukat, 14 Eylül 2018 tarihinde 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliye edilmişti. Serbest bırakılmalarının üzerinden 24 saat geçmeden savcının itirazıyla 12 avukat hakkında yakalama kararı çıkartılmış, 15-17 Eylül günlerinde ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ının da aralarında bulunduğu 6 avukat tekrar tutuklanmıştı.
Mahkemenin tahliyenin ardından adeta jet hızıyla verdiği yeniden yakalama kararını kabul etmeyen HHB’li avukatlardan Ebru Timtik  20 Haziran 2019 tarihinde bürosunda gözaltına alınmıştı. Baskın sırasında HHB Bürosu’nda bulunan avukatlar Nadide Özdemir, Görkem Ağdede, Ayşegül Çağatay’ın yanı sıra büro sekreteri Gülser Sarıgül ve misafir olarak orada bulunan Özhan Aslan da gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 6 ay tutuklu kaldıktan sonra yargılandıkları 29. Ağır Ceza Mahkemesi  tarafından 3 Ocak 2020 tarihinde adli kontrol şartıyla tahliye olan avukatlar Özdemir ve Ağdede, o tarihten bu yana hem İstanbul dışına çıkamıyor hem de elektronik kelepçe dayatmasına maruz kalıyor.

‘HEM BİZ HEM MÜVEKKİLLERİMİZ MAĞDUR’

Yaptığı itirazlar reddedilen Özdemir, mesleğini icra edemez hale geldiğini vurguladı. İstanbul dışına çıkış yasağı nedeniyle il dışında cezaevlerinde bulunan müvekkilleriyle görüşemediğine dikkat çeken Özdemir, şunları ifade etti: “İl dışına çıkmadan avukatlık yapmanız mümkün değil. Sonuçta biz hakimler, savcılar gibi sabah 09.00 akşam 17.00 adliyede oturup çalışan insanlar değiliz. Biz cezaevlerine gidiyoruz, gözaltı tetkikleri yapıyoruz. Şehir dışındaki adliyelerde duruşmalarımız oluyor. Sırf bu yasak nedeniyle Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan ve mahkemeye hazırlanan müvekkilimle görüşemedim. Yine Şakran ve Bolu cezaevlerine de gitmem lazım ama gidemiyorum. En son Edirne’de bir müvekkilimiz gözaltına alındı ama bu uygulama nedeniyle yanına gidemedim.”
Özdemir, elektronik kelepçe uygulamasının da çok büyük sorunlara neden olacağını söyledi. Özdemir, mesleklerini sürekli icra ettikleri adliye, karakol, cezaevinde X-Ray cihazlarından her geçtiklerinde bu kelepçelerin sinyal vereceğini, bu nedenle haklarında sürekli işlem yapılacağını dile getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR