Avcılar Belediyesi’nde işçiler yine mağdur

Post date:

Author:

Category:

Avcılar Belediyesi işçileri, ödenmeyen alacaklarını talep ederek belediyeye 2016 yılındaki 7 aylık eylemlerini hatırlattı. İşçiler gerekirse yeniden eyleme başlayacaklarının işaretini verdi.

Avcılar Belediyesi Fen İşleri ve Temizlik Müdürlüğü’ne bağlı çalışan yaklaşık 400 işçi, 2 aylık ücretlerini alamıyor. İşçilerin büyük çoğunluğu Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’na üye işçiler. Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, işçilerin ücretlerini talep ettiklerini fakat görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ifade ederken, belediye ise ücretlerin taşeron firmaya ödendiğini iddia etti.

Özdemir, Avcılar Belediyesi binası önünde daha önce yaptıkları 7 aylık çadır eylemi ile sendikanın yetki kazandığını hatırlatarak, OHAL’de ilk yasaklanan eylemin temizlik işçilerinin eylemi olduğunu anlattı. İşçilerin direnişteki talepleri arasında sendikanın iş yerinde kabul edilmesi ve en temel talepleri olan ücretlerin eksiksiz ve zamanında yatırılması olduğunu aktaran Özdemir, bugün de taleplerinin güncel olduğunu vurguladı.

‘40 İŞÇİNİN SON BİR YILDIR SOSYAL HAKLARI VERİLMEDİ’

Avcılar Belediyesi’nde işçilerinin büyük çoğunluğunun taşeron işçi olduğunu, düzensiz ödemeler yapıldığını söyleyen Özdemir, son iki aydır işçilerin ücretlerini alamadıklarını ve derhal ücretlerin yatırılması gerektiğini belirtti. Sendika üyesi 40 taşeron işçinin son bir yıldır sosyal haklarından yararlanamadığını ifade eden Özdemir, “Önce insan sloganıyla belediye başkanlığını yapan Handan Toprak, işçinin ücretleri söz konusu olunca ödemeler ya yapılmıyor ya da en sona bırakılıyor” şeklinde konuştu.

Sendika olarak çoğu zaman konuşacak yetkili bir isim bulamadıklarını, buldukları zaman da net cevaplar alamadıklarını anlatan Özdemir, CHP’nin başlatmış olduğu Adalet Yürüyüşünü gölgede bırakmamak için eylem yapmadıklarını fakat bunun da haklarından vazgeçtikleri anlamı taşımadığını söyledi. Özdemir, “Belediye Başkanı ‘önce insan’ diyor ise işçileri de önceliğine almalı ve ücretlerin zamanın da verilmesini sağlamalı” diyerek taleplerini yineledi.

AVCILAR BELEDİYESİ: ÖDEMELERİ YAPTIK

Telefon ile görüştüğümüz Avcılar Belediyesi Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Zeynep Suna, bir aylık ücretlerin ödendiğini ikinci ücretlerin ise “hak ediş” olmadığı için verilmediğini söyledi. Ücretlerin işçilere yapılmadığını hatırlatmamız üzerine ise Suna, “Biz taşeron firmaya ödemeleri yaptık. Sorumluluk bizden çıkmıştır” dedi.

Yasada ise taşeron ücretleri ödemediği durumda sorumluluğun üst işverende olduğu yazılıyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR