Avrupa Türkiye’ye bin 192 mülteci iade etti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki mülteci anlaşmasının yürürlüğe girdiği 2016 ortalarından bu yana bin 192 mülteci Yunanistan ve Avrupa Sınır Koruma Teşkilatı (FRONTEX) tarafından Türkiye’ye iade edildi.

Açıklamayı yapan Yunan emniyet yetkilileri, Ege Denizi’nin doğusundaki adalarda hala 14 bin mültecinin bulunduğunu açıkladı.

Ayrıca Yunanistan, 2001 yılında Türkiye ile imzaladığı ikili anlaşma uyarınca son 17 ayda bin 196 mülteciyi Türkiye’ye iade etti. Uluslararası Göç Teşkilatı’nın (IOM) işbirliğiyle gönüllü olarak Yunanistan’dan ülkesine gönderilen mülteci sayısının ise bin 168 olduğu belirtildi.

MÜLTECİ ANLAŞMASI NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Mart 2016’da imzalanan anlaşma, Yunan adalarına yasadışı yollardan geçen sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesini öngörüyor. İade edilen her bir sığınmacı karşılığında Suriyeli sığınmacıların yaşadığı kamplardan bir kişi yasal olarak AB ülkelerine gönderiliyor. Anlaşmaya göre AB Türkiye’deki 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacının ihtiyaçları için kullanılmak üzere 3 milyon euro yardım yapmakla yükümlü. Nisan 2017 rakamları itibarıyla anlaşma uyarınca Türkiye’den AB ülkelerine 4 bin 884 sığınmacı geldi, bunların 1768’i Almanya tarafından kabul edildi. 

Pirha

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR